Gıda Hattı

Ördek yavruları neden annelerinin peşinden gider?

20 Kasım 2021, 12:15
Paylaş
Ördek yavruları neden annelerinin peşinden gider?

Ördek yavrularının annelerinin arkasında arka arkaya yüzmesinin aslında bir nedeni bulunuyor. Ördek yavruları annelerini düzgün bir çizgide takip ederler. Yavrular annelerinin oluşturduğu dalgalardan güç alırlar.

Yavru ördekler, annelerinin arkasında düzenli bir sıra halinde kürek çekmeleriyle tanınırlar. Bilim insanları uzun zamandır bunun nedenini araştırıyorlardı. Yapılan araştırmalar artık bu durumun nedeni açıklayabiliyor. Fizik yardımıyla açıklanan bu durum Journal of Fluid Mechanics  dergisinde yayımlandı.

Yavrular annelerinin oluşturduğu dalgaların desteğiyle daha rahat yüzerler. Bu destek , ördek yavrularının enerjisini korur.

Daha önceki araştırmalarda bilim insanları, ördek yavrularının yüzerken ne kadar enerji yaktıklarını incelediler. Tek başına ve annelerinin arkasından yüzen ördek yavrularının yaktıkları enerji karşılaştırıldığında arada ciddi bir fark oluşuyor.

Araştırmacılar, ördek yavrularının yalnız yüzdüklerinde yüzde 158 daha az dalga direnci yaşadığını orta koyuyorlar. İşte bu durum da ördek yavrusunun bunun yerine itildiği anlamına geliyor.

Yavru ördekler bunu içgüdüsel olarak yapıyorlar

Bir ördek yavrusu kendi başına yüzdüğünde, dalgaları aşmak zorunda kalırlar. Bu durum ördek yavrularının ciddi enerji kullanması anlamına geliyor. Aynı zamanda dalga ördek yavrularının hareketlerine karşı koymaya başlıyor.

Kısacası dalga sürüklemesi denen bu durum, ördek yavrusunun hareketine direnir. Ancak annesinin arkasından giden ördekler için dalga sürüklemesi tersine çevrilir. Yavrular sürükleme yerine bir itme hissederler.

Ama bu avantajlardan yararlanmak için yavruların annelerine ayak uydurması gerekiyor. Pozisyonları kaybederlerse yüzmeleri zorlaşıyor. Yani çalışkan ve takipçi olmayan ördek yavruları bu avantajlarını kaybediyorlar.

Ördek yavrularının bunu içgüdesel olarak yaptıklarını düşünülüyor. Ördek yavruları dünyaya geldikten sonra gördükleri hareketli nesneleri içgüdüsel olarak takip ve taklit etme yeteneğine sahipler.

Yavruların annelerinin arkasında tek sıra halinde yüzmelerini bu yeteneğin beraberinde getirdiği bir avantaj olarak söylenebilecek bir davranış olarak açıklamak mümkün.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.