Gıda Hattı

Opera sanatçısı Özgül Tanyeri hayatını kaybetti!

7 Ekim 2021, 22:47
Paylaş
Opera sanatçısı Özgül Tanyeri hayatını kaybetti!
Opera sanatçısı sopranosu Özgül Tanyeri 85 yaşında hayata gözlerini yumdu. Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Opera sanatçısı Özgül Tanyeri dün İstanbul'da hayatını kaybetti ve Zincirlikuyu mezarlığında toprağa verildi. 1936 Mersin doğumlu olan Tanyeri 1959 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı'ndan mezun oldu. Şan eğitimini Elvira de Hidalgo ve Maria Cardeva’dan aldı. 1960 yılında bursla gittiği İtalya'da genç sesler için kazandı ve operanın en önemli ismi Antonio Tonini ile çalıştı.

Özgül Tanyeri
Özgül Tanyeri

1967 yılında Çekoslavakya ve ardından da 6 ay süreyle yine operada Leonora ve operaları oynadı. Tanyeri 20 en iyi Çekoslavak yorumcusu sıfatıyla 4 yılda bir Moskova'da düzenlenen sanat dünyası yorumcularının kazandıran programa katıldı. Onur konuğu olarak bu davetlere katılan Tanyeri Türk opera sanatçılarından Necip Kazım Akses 1964 yılında bestelemiş olduğu “piyano ve şan için portreler1” adlı eserinin Özgül Tanyeri için yazdı. Özgül Tanyeli ilk söyleşisini 1964 yılında gerçekleştirdi.

Türk Opera sanatçıları arasında duayen isimlerinden biri olan Aydın Gün sesine ve sanatına hayranlık duyduğu Özgül Tanyeri için her zaman bir destek kapısı oldu. Tanyeri pek çok önemli devlet etkinliğinde ve Ankara devlet operasında 6 yıl eğitim verdi. Sanat hayatının zirvesinde eğitime yönelmiş ve 6 yıl yüksek Opera bölüm başkanlığını yaptı. 1986 yılında İstanbul operasına geçti ve pedagogu görevini emekli oluncaya kadar sürdürdü.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.