Gıda Hattı

Önlemini al, şekerden uzak kalma!

16 Temmuz 2015, 17:06
Paylaş
Önlemini al, şekerden uzak kalma!

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Restoratif Diş Tedavisi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Eda Güler, Ramazan Bayramı öncesinde önerilerde bulundu. Güler, şekerlerden uzak kalmak yerine basit önlemlerle şekerin dişler üzerindeki etkisinin azaltılabileceğini söyledi. 

Günümüzde şekerlerin çürük yapıcı etkisinin herkes tarafından bilindiğini vurgulayan Doç. Dr. Güler, şu bilgileri verdi:

“Glikoz (şekerlemeler, bal, sebzelerde bulunur), frûktoz (meyve şekeri), sakaroz (glikoz ve früktozdan oluşan çay şekeri), laktoz (süt şekeri, süt, dondurma, sütlü muhallebilerde bulunur) karbonhidrat türüdür ve şeker olarak bilinirler. Tüm bu şekerler de dişin çürümesinden sorumlu mikroorganizmalar için temel besin kaynaklarıdır. Bunların içinde de sakaroz (çay şekeri) ‘en çok çürük yapıcı’ şeker olarak bilinmektedir.

Günümüz beslenme stilinde şekerler, artık hemen hemen her öğünde önemli yer tutmaktadır. Özellikle çocukluk döneminde rafine, yapışkan, asitli içecek ve şekerli atıştırmalar çocukluk dönemi diş çürüklerine yol açmakta ve ilerleyen yaşlarda çok sayıda dolgulu, eksik diş olarak kendini göstermededir. Ramazan bayramı gibi şeker ve tatlı ı tüketiminin arttığı zamanlarda bunlardan uzak kalmak yerine, bazı basit önlemlerle şekerin dişler üzerindeki zararını azaltabilmek mümkündür.” dedi.

Dişlerinizi fırçalayın! 

Şekerli atıştırmalardan hemen sonra dişlerin fırçalanmaması gerektiğini dile getiren Güler, “Fırçalamak için yaklaşık 40 dakika geçmesi beklenmelidir. Bu süre düşen tükürük ph’ının (asit alkali dengesi) tekrar normal seviyeye dönmesi içindir. Ancak şekerli atıştırmadan hemen sonra bol su ile ağız çalkalanmalıdır. Diş fırçalamanın mümkün olmadığı durumlarda şekersiz sakız çiğnemek hem tükürük akışını artırarak hem de dişe yapışan besinleri uzaklaştırarak dişlerin temizlenmesine yardımcı olur. Ama unutulmaması gereken şey, sakız çiğnemek asla diş fırçalamanın yerini tutamaz. Yapışkan, uzun süre ağızda kalması gereken şekerler tercih edilmemelidir. Şekerli ve asitli içecekler tüketilirken pipet tercih edilmelidir” diye konuştu.

Peynirden yardım alın! 

Peynirin dişin çürüklere karşı direncini artıran kalsiyum ve fosfat içerdiğini vurgulayan Güler, “Peynir tükürük salgısını artırarak şekeri ağızdan uzaklaştırmaya yardımcı olurken, oluşmuş asidi nötralize eder. Ara öğünlerde peynir tüketilmesi, şeker yerine tatlandırıcı kullanımı tavsiye edilir. Bunlar sentetik veya doğal kaynaklı olabilirler. Ancak başka hastalıklar söz konusu ise bunların kullanımında doktor tavsiyesi dikkate alınmalıdır. Günde en az iki kez florürlü diş macunu ile dişleri fırçalamak, diş ipi gibi yardımcılardan faydalanmak sağlıklı dişlere sahip olmanın olmazsa olmazlardır.” ifadelerini kullandı.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.