Gıda Hattı

On bin yıllık geçmişiyle Suriye Mutfağı, Suriye yemekleri

1 Şubat 2019, 21:48
Paylaş
On bin yıllık geçmişiyle Suriye Mutfağı, Suriye yemekleri

Dünya mutfakları içinde belki de en mirasçı mutfak Suriye Mutfağıdır. Başta Arap ve Kürt kültürünün mirasçısı olan Suriye Mutfağı aynı zamanda tüm Orta Doğu mutfaklarından etkilenmiştir. İşte en güzel Suriye yemekleri ve Suriye Mutfağı..

Kahvaltıdan akşam yemeğine, içecekten tatlılara Osmanlı yemekleri  ve Türk Mutfağı ile oldukça benzer özelliklere sahip olan Suriye Mutfağı yaklaşık 10 bin yıllık bir geçmişe sahip. Güney Suriye mutfağı, Kuzey Suriye mutfağı gibi birçok yöreler kendilerine ait zengin bir yemek haznesine sahiptir.

Özellikle Arap ve Kürt mutfağının da etkisiyle Suriye Mutfağının en temel yemek malzemeleri kuzu eti, yöresel baharatlar, pirinç ve bulgurdur.

On bin yıllık geçmişiyle Suriye Mutfağı, Suriye yemekleri
On bin yıllık geçmişiyle Suriye Mutfağı, Suriye yemekleri

Kahvaltı

Tipik bir Suriye kahvaltısı, tereyağı, zeytin, yumurta, domates, salatalık, reçel, bal, kaymak ve (beyaz peynir, kaşar vs.) peynir oluşur. Sucuk (yumurta ile yenebilir baharatlı sosis), pastırma, börek, simit, poğaça ve çorbalar sabah yemekleri olarak yenilir. Kahvaltı için domates, yeşil biber, soğan, zeytinyağı ve yumurta ile hazırlanan menemen de yenilmektedir. Çay kahvaltıda servis edilir.

Çorbalar

Çorba özellikle kış aylarında Irak mutfağının vazgeçilmez bir parçasıdır. Mercimek çorbası, ezogelin çorbası, yoğurt çorbası ve tarhana çorbası en çok tercih edilen çorbalardır.

Etler, sebzeler ve baklagiller genellikle çorbaların ana malzemeleridir. Et suyu, un, yoğurt ve şehriye bu malzemeleri çorba haline getirmek için kullanılır.

Et yemekleri

Suriye mutfağındaki et yemeklerinin çoğu kebaplar, köfteler, Kuru fasulye ve tencere yemekleri sınıfındaki yemeklerdir.

Suriye mutfağında kebap, et, lahmacun kebap yemeği anlamı içerir. Genelde kebaplar lokantalarda yenen ve ızgara yöntemiyle hazırlanan yemeklerdir. Kebaplar arasında döner kebap en sevilen kebaplar arasındadır.

Köfteler kıymanın ekmek içi, soğan ve çeşitli baharatlarla yoğrularak, şekillendirilip pişirilmesi yoluyla yapılan yemeklerdir. Izgara, fırınlama, kızartma veya sulu yemek olarak yapılabilir.

Sulu et yemekleri arasında Güveç, Kağıt Kebabı ve çeşitli türlü ve yahniler sayılabilir.

Sebze yemekleri

Suriye mutfağı sebze yemekleri açısından çok büyük bir çeşitliliğe sahip bir mutfaktır. Dolmalar ve sarmalar, etli sebze yemekleri, kızartma sebzeler ve zeytinyağlıların sayısız çeşitleri mevcuttur.

Dolma ve sarma etli olarak hazırlanabilirler. Etli dolmalar kıyma, pirinç, soğan,domates ve biber salçası, çeşitli baharat içerirler. Dolmalar için en çok kullanılan sebzeler biber, kabak, domates, patlıcan ve soğan gibi sebzelerdir.

Etli sebze yemekleri kıyma ve parça etin sebzelerin yanı sıra pişirilmesi yoluyla hazırlanırlar. Etli fasulye, karnıyarık, patlıcan musakka, etli kabak, etli bezelye, etli türlü, etli mercimek ve nohut, etli ıspanak, lahana ve pırasa dahil çok sayıda yemek mevcuttur.

Birçok sebze kızartılarak ve ızgara yöntemiyle pişirilebilir. Patlıcan kızartma, kabak kızartma, biber, domates, havuç ve mücver çok sevilen kızartma çeşitleri arasındadır.

Ayrıca zeytinyağlılar Suriye mutfağında kendine has bir yer kaplar. Bu yemekler bazen daha ucuz olan diğer sebze yağlarıyla da hazırlanabildikleri halde zeytinyağlılar olarak bilinirler.

Zeytinyağlı taze fasulye, fasulye pilaki, zeytinyağlı dolma bu sınıfa giren yemekler arasındadır.

Suriye mutfağındaki sebzeler arasında patlıcan çok özel bir önem taşır. Patlıcan sebze olarak dünyanın birçok ülkesinde yendiği halde çeşitlilik açısından Suriye mutfağını dünyanın en çok patlıcan yemeğine sahip mutfak olarak saymak bir abartma sayılamaz.

Suriye mutfağında patlıcan dolma, kızartma, musakka, pilav, salata ve ızgara dahil sayısız patlıcan yemeği mevcuttur.

Hamur işleri

Tandır ekmeği, Lahmacun, Etli ekmek, pide, mantı ve börekler Suriye mutfağının en sevilen hamur işleri arasındadır. Ayrıca pilav ve makarnalar da bu sınıfa katıldığında çok geniş bir çeşitlilik ortaya çıkar.

Lahmacun ve pideler genellikle lokantalarda fırınlama yöntemiyle hazırlanırlar. Bu yemeklerin çok sevilmesi nedeniyle bu konuda ihtisaslaşan lahmacun ve pide salonları ortaya çıkmıştır.

Börekler ise hem evde hem de lokantalarda hazırlanabilir. Çok sayıda çeşidi olan börekler Fırınlama veya kızartma yöntemleriyle hazırlanabilirler. Gene börek konusunda ihtisaslaşmış börek salonları mevcuttur.

Kıyma, peynir, patates ve ıspanak en yaygın börek içleri arasındadır. Evlerde hazırlanan börek hazır yufka veya undan açılan yufka kullanılarak hazırlanır.

Hazırlaması oldukça zahmetli olan Su böreği ise açılan yufkanın suda kaynatılmasından sonra kullanılmasını gerektiren bir börek türüdür.

İçecekler

  • Arak: Suriye, Lübnan ve Ürdün'de üretilen rakı benzeri alkollü içki.

Tatlılar

Suriye mutfağı tatlılar açısından çok zengin bir dünya mutfağıdır. Suriye tatlıları çok geniş bir çeşitlilik gösterirler. Baklava, kadayıf, lokma gibi hamurlu tatlılar, muhallebi, keşkül, kazandibi, sütlaç gibi sütlü tatlılar, hoşaf ve kompostolar, revani, helva, aşure ve Kabak Tatlısı gibi tatlılar geniş bir yelpazeye sahiptirler.

Baklava Suriye mutfağı mutfağının en tanınmış tatlıları arasındadır. Çok ince açılmış yufkanın arasına fındık, cevizveya antep fıstığı konarak pişirilmesinden sonra bir şerbetle tatlandırılması yoluyla hazırlanır. Tel kadayıf ise çok ince teller halinde satılan hamurla hazırlanır ve baklavanın içine benzer içlerle doldurularak fırında kızartıldıktan sonra şerbetle tatlandırılır.

Suriye sofralarının karakteristik özellikleri

Suriyeli aileler, özellikle perşembe akşamları yemek ortamında birlikte olmaya çalışmaktadır. Suriye’de diğer Arap ülkelerinde olduğu gibi sofrada erkek ve kadınların ayrılması yoktur.

Yemekler sağ elle yenilmektedir,ancak resmi durumlarda Batı eşyaları olarak değerlendirilen çatal, kaşık, bıçak kullanılmaktadır. Bir konuğa yapılan ikram iki defa tekrarlanarak, ısrarcı bir davranış sergilenir.

Bunun yanı sıra teklifi reddetme, yiyecek-içeceği geri çevirme, nezaketsizlik kabalık olarak değerlendirilmektedir.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.