Gıda Hattı

Omicron varyantının belirtileri (semptomları) neler?

28 Kasım 2021, 21:25
Paylaş
Omicron varyantının belirtileri (semptomları) neler?
Koronavirüsün Omicron varyantı bütün dünyada endişeye yol açarken, Güney Afrikalı doktor, tehlikeli varyantın semptomlarını açıkladı. Vakaların daha çok genç erkeklerde görüldüğünü belirten Dr. Angelique Coetzee, enfekte olanlardan hiçbirinin koku ya da tat alma duyusunu kaybetmediğini söyledi.

Güney Afrika Tabipler Birliği (SAMA) Başkanı Dr. Angelique Coetzee, Güney Afrika Cumhuriyeti’nin başkenti Pretoria'daki özel muayenehanesindeki koronavirüs hastalarında garip semptomlar görülmesinden sonra yeni varyant hakkında tüm dünyayı uyardı.

Ardından aralarında Türkiye’nin de bulunduğu pek çok ülke Güney Afrika’ya seyahat yasağı getirirken Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Omicron veya B.1.1.529 olarak adlandırılan yeni varyantı endişe verici olarak tanımladı.

The Telegraph'a konuşan Coetzee, yeni varyantın belirtilerine ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu:

Coetzee, "Semptomları daha önce tedavi ettiklerimden çok farklı ve çok hafifti" dedi.

HASTALARIN ÇOĞUNLUĞU GENÇ ERKEKLERDEN OLUŞUYOR Şimdiye kadar, testi pozitif çıkan ve çoğunlukla genç erkekler olmak üzere yeni varyantın semptomlarını gösteren 20’yi aşkın hastası olduğunu belirten Coetzee, hastaların yaklaşık yarısının aşısız olduğunu söyledi.

TAT VE KOKU DUYUSU KAYBI VAR MI? Bununla birlikte enfekte olanlardan hiçbiri koku veya tat alma duyusunu kaybetmediğini aktardı.

Coetzee, "Bir veya iki gün boyunca kas ağrısı ve yorgunluk hissediliyor. Şimdiye kadar enfekte olanların tat ve koku kaybı yaşamadıklarını tespit ettik. Bazılarının hafif öksürük, bazılarının hiçbir semptomu yoktu. Enfekte olanlardan bazıları şu anda evde tedavi ediliyor” diye konuştu.

Diğer taraftan, Coetzee, 6 yaşındaki bir kızı içeren “çok ilginç bir vakayı” anlattı.

Doktor, “Ateşi vardı ve nabzı çok yüksekti. Onu kabul etmeli miyim diye merak ettim. Ama iki gün sonra takip ettiğimde çok daha iyiydi” dedi.

yılbaşında kapanma

Bilimsel araştırma sonucu panik yarattı!

Bilimsel araştırma sonucu panik yarattı!

Bilimsel araştırma sonucu panik yarattı!

Omicron varyantının belirtileri (semptomları) neler?

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.