Gıda Hattı

Omicron varyantı nedeniyle yabancılara ilk sınır kapatma kararı geldi!

29 Kasım 2021, 13:11
Paylaş
Omicron varyantı nedeniyle yabancılara ilk sınır kapatma kararı geldi!

Güney Afrika’da ortaya çıkan ve birçok ülkede tespit edilen Covid-19’un Omicron varyantına karşı sınırlarını tüm yabancı ziyaretçilere kapatan ilk ülke, Japonya oldu.

Japonya’da hükümet, Omicron mutasyonu nedeniyle yarından itibaren tüm yabancı uyruklu ziyaretçilere ülke sınırlarını kapatma kararı aldı.

Omicron'a karşı kriz önlemleri uygulanacak

DSÖ’nün Omicron adını verdiği yeni mutasyonla ilgili tedbirlerin en üst seviyeye çıkarılacağını ifade eden Japonya Başbakanı Fumio Kishida, hükümetin konuyu güçlü bir kriz duygusu ile ele aldığını vurguladı. Yarından itibaren tüm yabancı uyruklu ziyaretçilerin ülkeye girişlerinin askıya alınacağını açıklayan Kishida, kararın aksi bir uygulamaya gerek duyuluncaya dek yürürlükte kalacağını bildirdi. Giriş yasağının ülkede oturma izni bulunan yabancı uyruklu kişileri ise kapsamayacağı öğrenildi.

Omicron ilk olarak Güney Afrika'da doğrulanmış, ardından birçok ülke riskli bölgelere yönelik sınır tedbirlerini artırmıştı. Japonya hükümeti de hafta sonu Botsvana, Esvatini, Lesotho, Namibya, Güney Afrika, Zimbabve, Mozambik, Malavi ve Zambiya'dan gelen yolcuların 10 günlük zorunlu karantinaya alınmasına karar vermişti.

Hükümetin son kararıyla birlikte, yabancı uyrukluların ülkeye girişi yeniden tamamen askıya alınmış oldu.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.