Gıda Hattı

Omicron varyantı, HIV ve koronavirüsün karşılaşmasından doğmuş olabilir mi?

5 Aralık 2021, 13:00
Paylaş
Omicron varyantı, HIV ve koronavirüsün karşılaşmasından doğmuş olabilir mi?

Koronavirüsün Omicron varyantını ilk kez tespit eden bilim insanının teorisi, büyük yankı uyandırdı.

Yeni Omicron varyantının konusunda dünyayı ilk kez uyaran Güney Afrikalı bilim insanı Tulio De Oliveira, varyantın büyük olasılıkla aşılanmamış HIV pozitif (AIDS hastalığına yol açan virüs) bir kişinin vücudunda zaman geçirdikten sonra ortaya çıktığına inanıyor.

The Los Angeles Times’ın haberine göre, Biyoenformatik Uzmanı Tulio De Oliveira, Güney Afrika’da yayılmaya başlayan yeni COVID varyantlarını uzun bir süredir araştırıyor.

HIV hastaları, varyantların ortaya çıkmasına adeta zemin hazırlıyor!

Güney Afrika, genç nüfusun önemli bir kısmının kontrolsüz şekilde HIV taşıması ve koronavirüs aşısını yaptırmamış olması sebebiyle, pandeminin farklı seyrettiği bir yer. Bağışıklık sistemlerinin baskılanmış olması nedeniyle, koronavirüs HIV hastalarının vücudunda daha uzun süreler hayatta kalabiliyor. Bu da yeni varyantların oluşumuna yol açan mutasyonların gerçekleşebilmesi için adeta bir zemin hazırlıyor.

Haziran ayında, Tulio De Oliveira ve ekip arkadaşları, 216 gün boyunca COVID pozitif durumu devam eden Güney Afrikalı bir HIV hastasını takip etti. Bu süre boyunca araştırmacılar, hastanın örneklerinde daha önce görülmemiş 13 mutasyon tespit etti.

Hasta, ilk pozitif testinden sonra hastaneye yatırıldı, ancak koronavirüs hastalığı hiçbir aşamada ağırlaşmadı. Çalışmanın 6. ayında, antiretroviral ilaçları değiştirildikten sonra, ilk olarak koronavirüs enfeksiyonundan kurtuldu, birkaç hafta sonra da HIV durumu kontrol altına alındı.

Hastanın biyolojik örnekleri üzerinde çalışan araştırmacılar, koronavirüste toplamda 30 farklı değişikliği tespit etti. Bunların bazıları, virüsün aşılara ve tedaviye nasıl yanıt verdiğini de etkiliyordu.

Omicron varyantının Güney Afrika’da dolaşımda olduğu konusunda Dünya Sağlık Örgütü’ne ilk bilgiyi veren Tulio De Oliveira, bu varyantın da benzer bir yolu izlemiş olabileceği görüşünde.

Haziran ayındaki araştırmadan önce virologlar, HIV veya AIDS hastalarının COVID-19’u bağışıklık sistemi baskılanmış diğer hastalardan daha ağır geçirmediğini düşünüyordu. Oliveira’nın araştırmasından sonra ise, HIV ve AIDS hastalarının, COVID-19’u ağır geçirme konusunda bağışıklık sistemi baskılanan diğer hastalardan çok daha büyük risk altında olduğu anlaşıldı.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.