Gıda Hattı

Omicron Rusya'ya da bulaştı, Dünya haftaya yeni önlemlerle başladı!

7 Aralık 2021, 10:20
Paylaş
Omicron Rusya'ya da bulaştı, Dünya haftaya yeni önlemlerle başladı!

Güney Afrika’da ortaya çıkan Omicron varyantı Rusya’daki bir vakada da tespit edilirken, önlemlere de yenileri ekleniyor. İtalya’da “süper yeşil geçiş” uygulaması yürürlüğe girdi, ABD’de giriş yapacak yolcuların seyahatlerinden 1 gün öncesine ait negatif test göstermeleri zorunlu olacak.

Rusya’da ilk Omicron vakasının, Güney Afrika’dan ülkeye giriş yapan 2 kişide tespit edildiği açıklandı.

Rusya'da ilk Omicron vakası

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu (Rospotrebnadzor), ülkeye Güney Afrika'dan giriş yapan 10 kişinin korona virüs testinin pozitif çıktığını duyurdu. Söz konusu kişilerin testlerini incelemeye alan Gamaleya Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Enstitüsü, virüsün gen haritalarını çıkarmak için çalışma başlattı. Şu ana kadar 10 kişiden 2'sinde Omicron mutasyonu tespit edildiği ve diğer 8 kişinin testlerine ilişkin incelemenin devam ettiği açıklandı.

Rusya’da son 24 saatte 32 bin 136 kişinin korona virüs testinin pozitif çıktığını açıklanırken, toplam vaka sayısı 9 milyon 833 bin 749'a ulaştı. Hayatını kaybedenlerin sayısı bin 184 olarak kayıtlara geçerken, toplam can kaybı 282 bin 462 oldu. Rusya’da 1 günde iyileşenlerin sayısı 28 bin 70 olarak açıklanırken, toplam iyileşen sayısı da 8 milyon 530 bin 476'ya ulaştı.

Fransa’da Omicron vaka sayısı 25’e yükseldi

Fransa Başbakanı Jean Castex ile hükümetin Covid-19’a karşı aldığı yeni kısıtlayıcı önlemleri açıklamak için düzenlenen basın toplantısında konuşan Sağlık Bakanı Oliver Veran, ülkede Omicron vaka sayısının 25’e yükseldiğini aktardı.

Alınan önlemler kapsamında Fransa’da 15 Aralık’tan itibaren 5 ila 11 yaş arasında sağlık sorunları olan çocuklar, Covid-19’a karşı geliştirilen Pfizer-BioNTech aşısı ile aşılanmaya başlanacak. Ülkede yaşları 5 ile 11 arasında değişen yaklaşık 6 milyon çocuktan, 350 bin kadarının aşırı kilolu veya ciddi sağlık sorunları olduğu belirtildi.

Okullarda sağlık protokolü 3. seviyeye yükseltilerek, 9 Aralık Perşembe gününden itibaren okulda öğrenciler ve personel için sınıf dışında da maske takmak zorunlu olacak. Evden çalışmanın mümkün olduğu iş yerlerine de, haftada en az 2 gün evden çalışma çağrısı yapıldı.

Gece kulüpleri 4 haftalığına kapatılacak

Başbakan Castex, Fransa'nın Noel'den önce gece kulüplerinin 10 Aralık Cuma gününden itibaren önümüzdeki 4 hafta boyunca kapatılacağını ve Omicron mutasyonuyla mücadele kapsamında sosyal mesafe önlemlerini sıkılaştıracağını, ancak sokağa çıkma yasaklarına gerek olmadığını söyledi.

İtalya’da süper yeşil geçiş sertifikası uygulamada

Dünyada artan koronavirüs vakalarına Omicron varyantı da eklenince, ülkeler salgını kontrol altında tutabilmek için yeni tedbirler almaya başladı.

İtalya’da hükümetin, “süper yeşil geçiş sertifikası” olarak adlandırdığı tedbirler kapsamında artık aşısız kişiler spor etkinlikleri, sinema ve restoran gibi mekanlara giremeyecek. Ülke genelinde birçok mekana ve etkinliğe giriş için zorunlu tutulan “yeşil geçiş sertifikası” daha önce aşı yaptıranlara, korona virüsü geçirip iyileşenlere ve test sonucu negatif çıkanlara verilirken, artık yalnızca aşı yaptıranlara veya korona virüsü atlatanlara verilecek.

Yeni tedbirler kapsamında, sağlık çalışanlarına uygulanan zorunlu aşı politikasına tüm okul personeli, polis ve ordu da dahil edildi. Aşı olmayan çalışanların ise birkaç günde bir test vermeleriyle mevcut şartlarda işe gidip gelmelerine izin verilecek.

Polis denetimleri artacak

“Süper yeşil geçiş sertifikası” uygulamasıyla aşı olmamış kişiler oteller ile müzelere de giremeyecek, otobüs, tramvay, metro da dahil olmak üzere toplu taşıma araçlarını kullanamayacak. Polis özellikle yeni yıl etkinlikleri boyunca, restoran, alışveriş merkezi ve toplu taşıma araçları gibi kalabalık yerlere rastgele denetlemeler gerçekleştirecek. Kalabalık dış mekanlarda ise maske takmak zorunlu olacak.

İtalya Başbakanı Mario Draghi’nin “güçlendirilmiş yeşil geçiş sertifikası” olarak nitelendirdiği yeni tedbirler, 15 Ocak’a kadar geçerli olacak.

Hükümetin, “aşıya ve yeşil geçişe hayır” protestolarını yasaklayarak kontrol altına almaya çalıştığı ülkede, 12 yaşından büyük kişilerin yüzde 85’inin aşılandığı biliniyor.

ABD’de yeni tedbirler yürürlüğe girdi

Amerika Birleşik Devletleri’nde uygulanmaya başlanan yeni korona virüs tedbirleri kapsamında, ülkeye giriş yapacak yolcuların seyahatlerinden 1 gün öncesine ait negatif test göstermeleri zorunlu olacak. 2 yaş altındaki çocuklardan ise test istenmeyecek.

ABD Başkanı Biden yolcuların uçakta, otobüste ve trende zorunlu maske kullanmalarını kapsayan ve Ocak ayında sona erdirilmesi beklenen federal kuralları da 18 Mart’a kadar uzattığını açıkladı. Biden tarafından açıklanan tedbirler, Beyaz Saray’ın son 14 gün içinde ABD’den Güney Afrika’ya ve diğer 7 Afrika ülkesine giden yabancı uyrukluların, tekrar ABD’ye seyahat edemeyeceğine dair yasaklarından sonra geldi. Seyahat yasaklarından ABD yurttaşları ve daimi ikamet edenler muaf tutuldu.

Brezilya’da iki bebeğe yanlışlıkla Covid-19 aşısı yapıldı

Brezilya’nın Sao Paulo eyaletinin Sorocaba şehrindeki bir sağlık merkezinde biri 2 aylık kız, diğeri ise 4 aylık erkek olan bebeklere, içerisinde Hepatit B aşısının da bulunduğu ve ülkede beşli karma aşı olarak uygulanan “Pentavalente” aşısı yerine yanlışlıkla Pfizer-BioNTech tarafından geliştirilen Covid-19 aşısı yapıldı. Aşı sonrası ateş ve kusma gibi semptomlar görülen bebekler hastanede gözetim altında alındı.

Şehir yönetimi, yaşanan olayla ilgili idari soruşturma başlatıldığını bildirirken, her iki bebeğe de aşıyı uygulayan hemşirenin olay aydınlanana kadar önlem amacıyla aşılama odasından uzaklaştırıldığı açıklandı.

Bakan pozitif çıktı, Başbakan gece kulübünde eğlendi!

Finlandiya ise Başbakan Sanna Marin’in Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto'nun Covid-19 testinin pozitif çıktığı gün başkent Helsinki’deki bir gece kulübünde sabaha kadar eğlenmesini konuşuyor.

Finlandiya Dışişleri Bakanlığı, 4 Aralık'ta yerel saatle 22.30'da Haavisto'nun Covid-19’a yakalandığını duyurmuş, Bakan ile temas halinde olan tüm devlet çalışanlarından evde kalmaları ve başka kişilerle temastan kaçınmaları uyarısında bulunulduğu bildirilmişti.

Başbakan Marin, kişisel telefonunu yanına almış!

Dışişleri Bakanlığının uyarısına rağmen gece kulübünde sabaha kadar eğlenmesi tepkilere neden olan Başbakan Marin’in arkadaşlarıyla eğlendiği gece kulübünden bir fotoğrafı haberlere yansırken, Başbakan eğlenmeye gittiği için yanına sadece kişisel telefonunu aldığı, dolayısıyla uyarıyı görmediğini dile getirdi.

Marin ayrıca, kulüpteyken Haavisto’nun kendisini arayarak durum hakkında bilgilendirdiğini ve Haavisto ile yakın temasta olmadığı için evde kalmasına gerek olmadığını ifade etti. Başbakan, PCR testinin negatif çıktığını da sözlerine ekledi.

Sosyal medyada gündem olun Marin hakkında bir kullanıcı, "Lütfen. O durumdaki her mantıklı insan evde kalırdı ve sarhoş olmak için bir gece kulübüne gitmezdi. Ama hayır, bunu yapmadın. Sorumsuzsun” dedi.

Bir başka kullanıcı ise, "Ülkenin başbakanının cep telefonu yanında yoktu ve ulaşılamıyor. Savaş çıkarsa ve Sanna bardaysa Tanrı yardımcımız olsun" ifadelerini kullandı.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.