Gıda Hattı

Omicron kaygısı artıyor, hükümetler zorunlu aşıyı gündeme alıyor!

1 Aralık 2021, 11:32
Paylaş
Omicron kaygısı artıyor, hükümetler zorunlu aşıyı gündeme alıyor!

Covid-19’un Güney Afrika’da tespit edilen Omicron varyantı nedeniyle, aşılama oranlarını artırmak için zorunlu aşı uygulaması gündemde… Yunanistan'da Covid-19 aşısının 60 yaş üzeri için zorunlu hale getirilmesi planlanırken, Almanya da zorunlu aşıyı tartışıyor.

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis yaptığı açıklamada, Omicron varyantının ortaya çıkmasının ardından aşılamayı hızlandırmak için alınan kararları açıkladı.

Komşuda 60 yaş üstü için aşı zorunlu olacak

Covid-19'a karşı aşılama uygulamasında, 2022'den itibaren 60 yaş üstü vatandaşlara aşılamanın zorunlu kılınacağını bildiren Miçotakis, 60 yaş üstü vatandaşların en geç 16 Ocak'a kadar aşı randevusu almasını istedi, ilk doz için randevu almayanların ayda 100 Euro para cezasıyla karşı karşıya kalacağını söyledi.

"Kesilen cezalardan toplanan para, hastaneleri desteklemek için özel bir fona yatırılacak" diyen Miçotakis, yeni tedbirin Omicron mutasyonunun ortaya çıkmasının ardından aşı programını hızlandırma çabalarının parçası olarak getirildiğini kaydetti. Miçotakis, "Yeni Omicron mutasyonundan endişe duyuyoruz. Bu bize tedbirli olmamız gerektiğini hatırlatıyor, çünkü korona virüs, özellikle aşılanmamışlar arasında zemin bulduğu sürece bizi sürekli şaşırtabilir. Er ya da geç bunun (Omicron'un) Yunanistan'da da ortaya çıkacağı kesin. Bu nedenle önlemlerimizi daha hızlı uygulamaya devam etmeliyiz" dedi. Miçotakis, yaklaşan Noel tatili öncesi virüsün yayılmasına karşı aşılı ya da aşısız olmalarına bakılmaksızın 6-12 Aralık'ta 18 yaş üstü vatandaşlara ücretsiz Covid-19 testi verileceğini duyurdu.

Almanya’da aşı zorunluluğu tartışılıyor

Almanya’da yeni tip korona virüsün (Covid-19) hızla yayılan Omicron mutasyonu nedeniyle Başbakan Angela Merkel, Almanya'nın yeni başbakanı olması beklenen Sosyal Demokrat Parti (SPD) lideri Olaf Scholz ve eyalet başbakanları ile, salgın durumuna ve alınacak önlemlerine yönelik toplantı gerçekleştirdi.

Toplantıda Scholz ve birçok eyalet başbakanı aşı zorunluluğu getirilmesi yönündeki fikir birliğine varırken, önlemlerin de arttırılması gerektiğine değinildi. Scholz’un, Şubat ayından itibaren geçerli olacak "aşı zorunluluğu" konusunda Federal Meclis'te oylama yapılmasını önerdiği, birçok eyalet başbakanının da bu fikre sıcak baktığı belirtildi.

"Zorunlu aşılama, yaşamı ve nihayetinde toplumun özgürlüğünü de korur"

Scholz'un kabinesinde Başbakan Yardımcısı olması planlanan Yeşiller Lideri Robert Habeck, "Tabii ki zorunlu aşılama, bireyin özgürlüğüne geniş kapsamlı bir müdahale olacaktır. Ancak bu, yaşamı ve nihayetinde toplumun özgürlüğünü de korur" ifadelerini kullandı.

Bavyera Başbakanı Markus Söder ise, mümkün olan en kısa sürede mümkün olan en fazla sayıda insanı aşılamak için aşılama merkezlerine ve doktorların yanı sıra eczacı ve diş hekimlerinin de aşı kampanyasına katılmasına izin verileceğini söyledi.

Aşısızlara yönelik tedbirlerin de sıkılaştırılması bekleniyor

Federal hükümet ve eyalet hükümetleri, Noel'e kadar 30 milyon doz aşı uygulanmasını ve salgınla mücadele kapsamında aşılanmamış kişiler için ek kısıtlamalar da getirmeyi planlıyor. Kapalı alanlarda 2G (aşı veya hastalığı atlatma) zorunluluğunun getirilmesi, ayrıca okullarda genel maske zorunluluğunun getirilmesi düşünülüyor. Detayların önümüzdeki günlerde açıklanması bekleniyor.

Japonya'da 2. Omicron vakası doğrulandı

Japonya’da ise Omicron mutasyonunun 2. vakası doğrulandı. Kasım ayı sonunda Tokyo yakınlarındaki Narita Uluslararası Havaalanı'na gelişinde pozitif sonuç veren yabancı uyruklu bir erkek yolcunun test sonucu üzerinde yapılan genetik incelemelerle ortaya çıkan vaka, Japonya'nın 2. Omicron varyantı vakası olarak kayıtlara geçti.

Sınırlarını oturma izni bulunanlar hariç tüm yabancı uyruklulara kapatan Japonya’da hükümetten kritik bir adım geldi. Omicron mutasyonu nedeniyle riskli olduğu düşünülen ülkelerden gelen yabancıların oturum izinleri olsa dahi ülkeye girişi askıya alınacak. Angola, Botsvana, Esvatini, Lesoto, Malavi, Mozambik, Namibya, Güney Afrika, Zambiya ve Zimbabve'yi kapsayacak olan giriş yasağından Japon vatandaşlarının yabancı eş ve çocukları ile diplomatların muaf tutulabileceği kaydedildi.

Giriş yasağına ek olarak 27 ülke ve bölgeden dönen Japon vatandaşları ve yabancıların iki haftalık karantina sürelerinin en az 10 gününü hükümet tarafından belirlenen tesislerde gözetim altında geçirmesine karar veren hükümet, Perşembe gününden itibaren de Nijerya, Portekiz, İspanya ve İsveç'ten dönenlerin 3 gün zorunlu karantinaya alınacağını açıklamıştı.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.