Gıda Hattı

Omicron, hızlı antijen testlerini yanıltıyor!

1 Ocak 2022, 16:00
Paylaş
Omicron, hızlı antijen testlerini yanıltıyor!

Dünyayla birlikte ülkemizde de yayılan yeni koronavirüs varyantı Omicron, daha önceki varyantlara kıyasla hızlı antijen testlerinde ‘hatalı negatif’ sonuçlara neden oluyor.

Açıklama geçtiğimiz günlerde ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nden (FDA) geldi.

Antijen testleri, daha kolay uygulanması ve daha erken sonuç vermesi sebebiyle PCR testlerine iyi bir alternatif olarak görülüyor. Ancak yeni varyant, testin doğru sonuç verme yüzdesini düşürmüşe benziyor.

FDA tarafından yapılan açıklamada, ABD’de evde yapılan ‘antijen’ testlerinin, Omicron varyantının canlı versiyonlarını içeren hasta örneklerindeki etkinliğini ölçmek için Ulusal Sağlık Enstitüsü (NIH) ile birlikte çalışıldığı ifade edildi.

Omicron, testlerdeki ‘hatalı negatif’ oranını arttırıyor

FDA, “Elde ettiğimiz ilk verilen, antijen testlerinin Omicron varyantını tespit ettiğini, ancak hassasiyetin düştüğünü gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Bir testin hassasiyeti, testin ‘pozitif vakaları tespit edebilme kabiliyeti’ için bir ölçüt.

Daha önce sıcaklık kullanılarak inaktive edilmiş virüs örnekleri ile yapılan testlerde böyle bir performans düşüşü tespit edilmemişti.

FDA, koronavirüsün yüzey proteinlerini tespit ederek çalışan antijen testlerine izin vermeye devam edeceklerini, kişilerin bu testleri yönergelerine uygun şekilde kullanmaya devam etmesini söyledi.

Örneğin bazı testler, negatif sonucunu teyit etmek için kullanıcıların belirli bir zaman aralığı ile 2 kez test yapmasını istiyor.

Öte yandan, hızlı test sonucu negatif çıkan ancak temas veya belirtileri nedeniyle COVID olması muhtemel kişilere, ‘altın standart’ moleküler test olan PCR yapılması öneriliyor. Bu testler virüsün genetik materyalini tespit ediyor.

PCR testleri virüsün RNA’nın milyonlarca kopyasının yapılması nedeniyle, çok daha isabetli sonuçlar veriyor, küçük miktarlardaki virüs RNA’sını dahi tespit edebiliyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.