Gıda Hattı

Omicron hakkında şok eden araştırma! 3 kat daha fazla enfekte ediyor

4 Aralık 2021, 18:55
Paylaş
Omicron hakkında şok eden araştırma! 3 kat daha fazla enfekte ediyor
Omicron hakkında şok eden araştırma! 3 kat daha fazla enfekte ediyor. Güney Afrika'da Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü (NICD) tarafından toplanan yeni kanıtlara göre, en son epidemiyolojik kanıtlar, Omicron'un daha daha önceki enfeksiyonla elde edilen bağışıklıktan kaçabileceğini ve üç katı oranında yeniden enfeksiyona neden olduğunu gösteriyor. Omicron varyantında korkulan oldu ve ezber bozuldu.

Omicron hakkında şok eden araştırma ortaya çıktı. Bu varyant 3 kat daha fazla enfekte ediyor. Güney Afrika'da tespit edilen ve dünyaya yayılmaya başlayan Omicron varyantının, virüsün önceki versiyonlarına göre üç kat daha fazla yeniden enfekte etme yeteneğine sahip olduğu açıklandı. Bilim insanları bu durumun, önceki enfeksiyonun Omicron'dan korumadığına dair ilk bilimsel bulgulardan biri olduğunu söyledi.

ÖNCEKİ ENFEKSİYONDAN ELDE EDİLEN BAĞIŞIKLIKTAN KAÇIYOR 

Bununla birlikte, NICD ile birlikte çalışan  Güney Afrika Epidemiyolojik Modelleme ve Analiz Merkezi, son bulguların "Omicron'un önceki enfeksiyondan kalan bağışıklıktan kaçma kabiliyetine dair bilimsel kanıt sağladığını" söyledi.NICD uzmanı Anne von Gottberg, "Önceki enfeksiyonun Omicron'dan koruma sağlamadığına inanıyoruz" dedi.

omicron varyantı
omicron varyantı

GÜNEY AFRİKA'DA VAKALAR GİDEREK KATLANIYOR! 
Bununla birlikte, Kasım ayının ortalarında Güney Afrika günde yaklaşık 300 Covid-19 vakası bildiriyordu. Ülke son 24 saat içinde 11 bin 535, önceki gün ise 8 bin 561 vaka bildirdi.

Yeni ortaya çıkan varyantla ilgili erken araştırmaları özetleyen Von Gottberg, doktorların "Omicron Covid-19'un yeniden enfeksiyonlarında bir artış" gördüklerini belirterek,  “Ülkenin tüm illerinde vaka sayısının katlanarak artacağına inanıyoruz.

"AŞILAR HER ZAMAN CİDDİ HASTALIKLARA KARŞI KORUMA SAĞLAMIŞTIR"

Ancak aşıların yine de ciddi hastalıklara karşı koruma sağlayacağını düşünüyoruz. Aşılar her zaman ciddi hastalıklara, hastaneye yatışlara ve ölümlere karşı koruma sağlamıştır” diye konuştu.Diğer taraftan, aynı enstitüden bilim insanları, ilk verilerin Omicron'un önceki varyantlara göre daha az şiddetli hastalığa neden olabileceğini gösterdiğini açıkladı. Ancak uzmanlar bu durumun, ilk Omicron vakalarının çoğunun daha genç bireylerde tanımlanması ile ilgili olabileceğini söyledi. Varyantın daha yaşlı kişileri enfekte etmesi ile tablonun ciddileşebileceği vurgulandı.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.