Gıda Hattı

Omicron görülen ülkeler artarken, çocuklara aşı yaşı 3’e kadar indi!

8 Aralık 2021, 13:57
Paylaş
Omicron görülen ülkeler artarken, çocuklara aşı yaşı 3’e kadar indi!

Covid-19 Güney Afrika’da ortaya çıkan yeni mutasyonu Omicron vakalarının görüldüğü ülkelere yenileri eklenirken, Şili’de çocuklarda aşılama yaşı, 3-5 yaş aralığına kadar çekti.

Güney Amerika ülkesi Arjantin’de ilk Omicron mutasyonlu korona virüs tespit edildi.

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 30 Kasım’da Güney Afrika’dan Arjantin’in San Luis eyaletine gelen 38 yaşındaki yolcuda, korona virüsün Omicron mutasyonu tespit edildi. İsmi açıklanmayan ve tamamen aşılı olan hasta karantinada bulunuyor.

Uçağa binmeden önce yapılan PCR testi ile Arjantin’e geldikten sonra yaptırdığı antijen testi negatif çıkan hastanın, Güney Afrika’da düzenlenen programa katılanların pozitif çıkması sonucu yeniden test yaptırdığı açıklandı. Öte yandan, hastanın temas ettiği semptom göstermeyen ve PCR testi negatif çıkan 4 kişinin önlem olarak karantinaya alındığı aktarıldı.

İspanya'da partiye katılan sağlık çalışanları koronaya yakalandı

İspanya'nın Malaga kentinde 1 Aralık'ta düzenlenen Noel partisine katılan 173 kişiden 68'i korona virüse yakalandı. Yerel yönetimden yapılan açıklamada, testi pozitif çıkan 68 kişinin bir bölge hastanesinde çalışan doktor ve hemşireler olduğu belirtildi. Partiye katılanların tamamının etkinlikten önce negatif antijen testi ibraz ettiği ve virüs ile enfekte olan sağlık çalışanlarının tamamının aşılı olduğu aktarıldı. Ayrıca hiçbir belirti göstermedikleri kaydedildi.

Son verilere göre 47.35 milyon nüfuslu ülkede halkın yaklaşık yüzde 74'ü korona virüse karşı tamamen aşılanırken, yüzde 9'u da hatırlatma olarak adlandırılan 3. dozu yaptırdı.

Polonya'da 3 meslek grubuna aşı şartı geliyor

Salgının dördüncü dalgası ile mücadele eden Polonya'da Sağlık Bakanı Adam Niedzielski, yeni önlemleri açıkladı. Omicron mutasyonunun ortaya çıkmasının ardından getirilen kısıtlamalarla durumun durağan hale geldiğini belirten Niedzielski, şu an an için vaka sayılarında bir düşüş ihtimali görmediklerini, beşinci dalgada Omicron mutasyonunun etkili olmasını beklediklerini aktardı.

Niedzielski, 1 Mart 2022 tarihinden itibaren sağlık çalışanları, öğretmenler ile polis, asker, itfaiye ve zabıta gibi üniforma taşıyan görevlilerden oluşan 3 meslek grubuna korona virüs aşı şartı getirdiklerini duyurdu.

Yaklaşan Noel ve yılbaşı kutlamaları alınan önlemler kapsamında, halen yüzde 50 kapasiteyle müşteri kabul eden restoran, kafe, bar, otel, sinema, tiyatro salonları, spor tesisleri, ibadet yerleri 15 Aralık'tan itibaren kapasitelerinin yüzde 30'u kadar müşteri ve ziyaretçi kabul edebilecek. Tüm eğitim ve öğretim kurumlarında 20 Aralık-9 Ocak tarihleri arasında uzaktan eğitim yapılacak. Niedzielski, 15 Aralık'tan itibaren diskolar, gece kulüpleri ve dans merkezlerinin kapatılmasını kararlaştırdıklarını, ancak bir istisna olarak söz konusu yerlerin yalnızca yılbaşı gecesi açık olacağını, ancak en fazla 100 kişi kabul edebileceklerini belirtti.

Kabul edilecek kişilerin tam aşılanmış olması şartı aranacak.

Slovakya’da 3. doz aşı yaptıran 60 yaş üzerine 300 Euro verilecek

Slovakya'da korona virüsle mücadele kapsamında aşılamayı teşvik etmek amacıyla adımlar atılıyor. Slovakya Maliye Bakanı Igor Matoviç, 60 yaş ve üzerindeki kişilere 3. doz Covid-19 aşısı yaptırmaları halinde nakit olarak 300 Euro verileceğini söyledi. Matovic, "60 yaş ve üstü kişiler korona virüs karşısında en savunmasız olanlar ve korona virüs ile mücadelemizin kilit noktasında bulunuyorlar. Onları aşıya teşvik etmemiz gerekiyor. Bu son yaptığımız girişimin onları motive edeceğini düşünüyorum. Bunun için 500 milyon Euro değerinde bir bütçe hazırladık." dedi.

Buna göre daha önce 2 doz aşılamasını tamamlamış olup 3. doz aşıyı yaptırmaya gelenler 300 Euro, ilk doz aşısını olup ikincisini yaptıranlar ile henüz aşı yaptırmamış olup ilk dozu yaptıracak olanlara 200 Euro verilecek. Vatandaşların bu yardımdan faydalanabilmeleri için 24 Aralık'a kadar aşı yaptırmaları ya da 15 Ocak 2022'ye kadar aşılama için kayıt yaptırmaları gerekiyor.

Güney Kore'de Covid-19 vaka sayısı ilk kez 7 bini aştı

Covid-19'un daha bulaşıcı olduğu belirtilen Omicron mutasyonuna dair endişeler dünya genelinde sürerken, Güney Kore'den bir vaka rekoru daha geldi. Hastalık Kontrol ve Önleme Ajansı'ndan yapılan açıklamada, rekor kıran günlük vaka sayısının 7 bin 175 olarak belirlendiği ifade edildi. Son 24 saatte tespit edilen 2 Omicron mutasyonu vakası Omicron bilançosunu 38'e taşırken, durumu ağır olan hasta sayısı da salgın başından bu yana görülen en yüksek seviye olan 840'a ulaştı. Son gelişmeler sonucu ülke genelinde vaka toplamı 489 bin 484 oldu.

Covid-19 vakalarında son haftalarda hızlı bir artış gözlenen Güney Kore'de Hükümet, salgının gidişatını göz önünde bulundurarak Covid-19 tedbirlerini yeniden sıkılaştırma kararı almıştı.

Şili’de 3-5 yaş arasındaki çocuklar Covid-19 aşısı olacak

Başkent Santiago’da bir aşı merkezini ziyaret eden Şili Devlet Başkanı Sebastian Pinera, 3 ve 5 yaş aralığındaki çocukların Covid-19’a karşı aşılanacağını duyurdu.

Çocukların 28 günlük periyotlarda Çin tarafından üretilen CoronaVac ile aşılanmaya başlanacağını bildiren Pinera, “Bu aşı çocukları ve dolayısıyla ailelerini de koruyor. Aşı, çocukların güven içinde oyun oynamasına ve huzurla eğlenmelerine olanak sağlıyor” dedi.

Şili’de 18 yaşından büyük nüfusun yüzde 91’inin aşılı olduğu biliniyor.

Romanya’da Covid-19 aşı şişelerinden yılbaşı ağacı!

Romanya’nın başkenti Bükreş’te bulunan bir Covid-19 aşı merkezi, yılbaşı ağacı konseptini bu yıl farklı bir boyuta taşıdı. Aşı merkezi yetkilileri, 19 bin Covid-19 aşı şişesi kullanarak dikkat çekici bir yılbaşı ağacı yaptı. Işıklandırılan ve üzerine yazılar yazılan ağacın yanına, yine aşı şişelerinden yapılmış sembolik hediyeler bırakıldı.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.