Gıda Hattı

Omicron, diğer varyantlara göre neden daha hafif hastalık yapıyor?

8 Ocak 2022, 08:38
Paylaş
Omicron, diğer varyantlara göre neden daha hafif hastalık yapıyor?

Bilimsel araştırma sonuçları, Omicron varyantının diğer varyantlara göre daha hafif hastalığa neden olma sebebini belirledi. Bu iyi haber mi, sonuçları nasıl yorumlamalıyız?

Koronavirüs pandemisi 2 yıldan fazladır hayatımızda. Yeni varyantlar ortaya çıktıkça salgın daha hızlı yayılıyor, aşıların etkinliği nedeniyle endişe duyuluyor.

Son aylarda ortaya çıkan ve ülkemiz dahil tüm dünyada vaka sayılarının hızla artmasına yol açan Omicron varyantı ise, ilk verilere göre daha hafif bir COVID-19 enfeksiyonuna yol açıyor gibi görünüyor.

Bunun sebebini belirlemek için yapılan bir araştırma, önemli bulgulara ulaştı. Veriler, Omicron’un  akciğer dokusunda rahatlıkla çoğalamadığını gösterdi. Oysa ki diğer varyantlarda COVID-19’a neden olan SARS-CoV-2 virüsü akciğerlerde hızla çoğalabiliyor ve akciğerlere ağır hasar verebiliyordu.

St. Louis’teki Washington Üniversitesi’nde Viroloji Uzmanı olan Michael Diamond ve ekip arkadaşları, hastalığın ilerlemesini takip etmek için fareleri Omicron ve diğer varyantlar ile enfekte etti.

Aradaki fark ekibi hayrete düşürdü…

Birkaç gün içerisinde, Omicron ile enfekte olan hayvanların akciğerlerindeki virüs konsantrasyonu, diğer varyantlar ile enfekte olan farelere kıyasla en az 10 kat düşüktü.

Omicron ile enfekte olan farelerin vücut ağırlığını koruduğunu, diğer varyantlarla enfekte olanların hızla zayıfladığını dile getiren Diamond, “SARS-CoV-2’nin tüm diğer varyantları fareleri oldukça yüksek seviyede enfekte etti. Omicron ise farelerde oldukça farklı sonuç veriyor” ifadelerini kullandı.

Başka araştırmalardan elde edilen sonuçlar da Omicron varyantının önceki varyantlara kıyasla akciğer dokusunda daha düşük miktarda bulunduğunu gösterdi.

Akciğerlerin daha az enfekte olması neden önemli?

Akciğerler, koronavirüsün en fazla zarar verdiği organ. Üstelik akciğerlerdeki bir enfeksiyon, enfekte ve enfekte olmayan hücrelere benzer şekilde zarar veren şiddetli bir inflamatuvar bağışıklık tepkisini de tetikleyebiliyor. Bu sürecin sonunda doku hasarı ve oksijen eksikliği ortaya çıkıyor.

Özetle, daha az akciğer hücresinin enfekte olması, hastalığın genel anlamda daha hafif geçmesine yol açıyor.

Bir başka araştırma grubu da, Omicron’un organoid adı verilen minyatür akciğer modelini ve akciğer hücrelerini enfekte etmekte önceki varyantlara kıyasla daha zayıf olduğunu ortaya koydu.

Bu çalışmalarda, Omicron’un bu farklı davranışının sebebine ilişkin muhtemel bir protein de tespit edildi. TMPRSS2 adlı bu protein, akciğer ve diğer organların yüzeylerinde çıkıntı şeklinde bulunuyor. Ancak burun ve boğaz hücrelerinin çoğunda mevcut değil.

Daha önceki varyantlar, hücreleri enfekte etmek için bu proteini kullanıyordu. Ancak araştırmacılar Omicron’un TMPRSS2’ye çok iyi bağlanmadığını belirledi.

Üst solunum yollarında etkili

Akciğer hücrelerine girememesi, Omicron’un akciğer yerine üst solunum yollarında daha etkili olmasını da açıklıyor. Bazı tahminlere göre bu açıklama, Omicron’un yüksek bulaşıcılığının da sebebi olabilir.

Omicron’un üst solunum yollarında kalması nedeniyle, burun ve ağızdan verilen nefeste daha fazla viral parçacık bulunması ve bu parçacıkların başka kişileri enfekte etmesi ihtimali artıyor.

Diğer bazı araştırmalardan elde edilen veriler ise Omicron’un akciğerlerden çok üst solunum yollarında çoğaldığını gösteriyor.

İyi haber mi?

Elde edilen sonuçlar, Omicron’un üst yolunum yollarında bölgesel bir enfeksiyon oluşturduğu ve akciğerlerde hasara neden olma riskinin düşük olduğu anlamına gelebilir. Ancak hastalığın şiddetindeki en önemli faktör, virüsün bulaştığı kişideki bağışıklık tepkisi.

Bilim insanları, Omicroun’un temel biyolojisinin insanlardaki hastalık gelişimini nasıl etkilediğinin anlaşılması için daha fazla klinik veriye ihtiyaç duyulduğunu söylüyor.

Çocuklar için olumsuz haber!

Omicron’un üst solunum yollarında etkili olmasının çocuklar açısından bir önemi var. Küçük çocukların geniz yolu özellikle küçük oluyor. Bebekler ise yalnızca burunlarından nefes alıyor.

Bu etkenler, üst solunum yolu sorunlarının çocuklar için, yetişkinlere kıyasla daha ciddi geçmesi anlamına gelebilir.

Ancak şimdilik, ciddi üst solunum yolu enfeksiyonu veya diğer hastalıklar nedeniyle hastaneye yatırılan çocukların sayısında dikkat çekici bir artış tespit edilmiş değil.

Bu yazının orijinali Nature.com’da yayınlanmıştır.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.