Gıda Hattı

Omicron, Brezilya’da dünyaca ünlü yılbaşı partisini iptal ettirdi

5 Aralık 2021, 08:50
Paylaş
Omicron, Brezilya’da dünyaca ünlü yılbaşı partisini iptal ettirdi

Dünya genelinde hem görüldüğü ülke hem de vaka sayısı artan Omicron varyantı nedeniyle, Brezilya’nın Rio de Janeiro kentindeki dünyaca ünlü Copacabana Plajı’ndaki yılbaşı kutlamaları bu yıl da iptal edildi.

Covid-19 virüsünün Güney Afrika’da tespit edilen yeni mutasyonu Omicron varyantının görüldüğü ülke sayısı ile vaka sayıları artmaya devam ediyor.

Birleşik Krallık'ta Omicron vakaları 160’a yükseldi

Birleşik Krallık genelinde 28 Kasım'da ilk Omicron vakalarının tespit edilmesinden bu yana, 1 haftada toplam Omicron vaka sayısı 160'a yükseldi.

İngiltere Ulusal Sağlık Güvenliği Ajansı (UKHSA) tarafından yapılan açıklamada, tespit edilen vakaların tümünün Güney Afrika seyahatleri ile bağlantılı olmadığı belirtilerek, virüsün insandan insana bulaşarak yayılmakta olduğu uyarısı yapıldı.

Birleşik Krallık'ta tespit edilen Omicron vakalarının büyük çoğunluğunun İngiltere'de kayıtlara geçtiği, mutasyonun hemen hemen İngiltere'nin her yerine yayıldığı aktarıldı.

Omicron vakalarının yarısı iki doz aşılı

UKHSA açıklamasına göre Salı günü tespit edilen ilk 22 Omicron vakasının ayrı olarak incelendiği bir araştırmaya göre vakaların yarısı 2 doz Covid-19 aşısını yaptırdı. 22 vakadan 12'sinin 2. doz Covid-19 aşılarını olduktan 14 gün sonra Omicron mutasyonuna yakalandıkları belirtildi. Şu ana kadar Omicron vakalarının hastaneye kaldırılmadığı veya mutasyon nedeniyle herhangi bir can kaybının meydana gelmediği vurgulandı.

İngiltere Ulusal İstatistik Ofisine (ONS) göre İngiltere'de artan Covid-19 enfeksiyonları ağırlıklı olarak Covid-19'un Delta mutasyonundan kaynaklanıyor.

Yurtdışından gelen tüm yolculara test zorunluluğu getirildi

İngiltere'de hükümet, Covid-19’un Omicron mutasyonu nedeniyle seyahat kurallarını sıkılaştırdı.

İngiltere Sağlık Bakanı Sajid Javid, 7 Aralık Salı günü yerel saatle 04.00'den itibaren yurtdışından İngiltere'ye gelen tüm yolcuların seyahatlerinden en fazla 48 saat önce negatif PCR test sonucu almaları gerektiğini duyurdu. Javid, "Omicron'u öğrendiğimizden bu yana, seyahatlerle bağlantılı olarak vakaların arttığını gördük. Her zaman hızlı hareket edeceğimizi söyledik. Bu yüzden, seyahat öncesi için test zorunluluğu getirmeye karar verdik" dedi.

Bu açıklamayla, hükümetin aylar önce Covid-19’a karşı 2 doz aşılı olan kişiler için kaldırdığı PCR testi şartı, yeniden uygulamaya konulmuş oldu. İngiltere’ye gelecek tüm yolcuların aşı durumlarından bağımsız olarak negatif bir PCR test sonucu almaları gerekiyor.

Nijerya kırmızı listeye eklendi

Sağlık Bakanı Javid ayrıca, Nijerya'nın kırmızı seyahat listesine eklendiğini aktararak, seyahatle bağlantılı olduğu tespit edilen Omicron vakalarındaki rakamlara göre, Nijerya'nın Güney Afrika'dan hemen sonra geldiğini ifade etti. Javid, 6 Aralık Pazartesi günü 04.00'den itibaren Nijerya'dan İngiltere'ye gelen tüm yolcuların kırmızı seyahat listesi kuralları gereğince 10 gün otel karantinası uygulamaları gerektiğini belirtti.

Hükümet, Omicron mutasyonu nedeniyle şu ana kadar kırmızı seyahat listesine Güney Afrika, Botsvana, Namibya, Zimbabve, Lesoto, Esvatini, Angola, Mozambik, Malavi, Zambiya ve Nijerya’yı ekledi.

Dünyaca ünlü yılbaşı kutlamasına Omicron engeli

İki kişide Omicron varyantı tespit edilen Brezilya’da dünyaca ünlü Copacabana Plajı’ndaki yılbaşı kutlamaları iptal edildi.

Rio de Janeiro Belediye Başkanı Eduardo Paes, Covid-19 salgının devam etmesi ve yeni mutasyonlar nedeniyle her yıl gerçekleştirilen ve yaklaşık 3 milyon kişinin katıldığı dünyaca ünlü yılbaşı kutlamalarının bu sene de iptal edildiğini duyurdu. Paes, kararı üzüntüyle aldıklarını, sağlık otoritelerinin güvenli görmediği etkinlikleri organize edemeyeceklerini bildirdi. “Bilime saygı duyuyoruz” ifadelerini kullanan Paes, şehirdeki ve eyaletteki bilimsel komitelerin arasında etkinliğin yapılması konusunda görüş farklılıkları bulunduğunu ancak en kısıtlayıcı olan görüşe uyacaklarını söyledi.

Önümüzdeki yıl yapılacak olan kutlamada görüşmeyi umduğunu belirten Paes, “Bunu özleyeceğiz ama önemli olan aşılamaya ve hayat kurtarmaya devam etmemiz” dedi.

Latin Amerika’da ilk Omicron vakası Brezilya’da tespit edilmişti

Brezilya Sağlık Düzenleme Kurumu (ANVISA) tarafından 1 Aralık’ta yapılan açıklamada, Güney Afrika'dan Sao Paulo'ya gelen Brezilyalı bir çiftte Omicron mutasyonunun tespit edildiği duyurulmuştu. Söz konusu vakalar Latin Amerika'daki teyit edilen ilk Omicron vakaları olarak kayıtlara geçmişti.

Fransa'da sağlık çalışanları yeniden sokağa indi

Fransa'da sağlık çalışanları, hastanelerdeki çalışma şartlarına tepki göstermek için protesto yürüyüşü düzenledi.

Fransa'nın başkenti Paris’te sağlık çalışanları, hükümetin sağlıkçıların çağrılarına duyarsız kalmasını protesto için Sağlık Bakanlığı yakınında toplandı. Yağmura rağmen belirlenen güzergah üzerinde yürüyen protestocular, Sağlık Bakanı Olivier Veran ve Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron aleyhinde sloganlar attı. Korona virüs salgını nedeniyle kapasitelerinin üzerinde çalıştıklarını belirten sağlıkçılar, “Bizler çalışmaktan yorulmadık ama hükümetin duyarsızlığı, haklarımızı vermemesi bizleri çok yordu" diyerek, "Yorgunuz yorgun"  sloganı attılar.

Yürüyüşe bazı milletvekilleri ve belediye meclis üyelerinin yanı sıra Fransız Komünist Partisi üyeleri, çeşitli sendikalar ve sağlık çalışanlarının yakınları da destek verdi. Sağlık çalışanları hastanelerdeki personel yetersizliğine dikkat çekerken, bazı hastanelerde yaşanan personel eksikliğinden dolayı acil servislerin kapandığını belirtti.

Özellikle hemşire ve hasta bakıcılarının, çalışma sürelerinin fazla olmasına karşın maaşlarının çok düşük olması nedeniyle istifa ettiğini belirten protestocular, hükümete bir kez daha çalışma şartlarının iyileştirilmesi çağrısında bulundu.

Avusturya’da binlerce kişi Covid-19 kısıtlamalarını protesto etti

Avusturya’nın başkenti Viyana’da 40 binden fazla kişi, Covid-19 salgını nedeniyle uygulanan kısıtlamaları ve hükümetin zorunlu aşı uygulamasına yönelik planlarını protesto etti.

Göstericiler ellerinde “Kendim karar vereceğim”, “Avusturya'yı Yeniden Harika Yap" ve 1 yılda 3 Başbakanın değişmesine tepki olarak “Yeniden seçim” yazılı pankartlar taşıdı. Yer yer tansiyonun yükseldiği gösterilerde, polise havai fişekle saldıran bazı protestoculara göz yaşartıcı gazla müdahale edilirken, gözaltına alınanlar oldu.

Avusturya'da 15 Kasım’da Covid-19 aşısı olmayanlar veya hastalığı atlatıp iyileştiğini belgelendirmeyen 12 yaşın üzerindeki kişiler için sokağa çıkma kısıtlaması yürürlüğe girmişti. Hükümet daha sonra 22 Kasım’da başlayan ülke genelinde sokağa çıkma yasağını duyurmuştu. Bu kararla Avusturya, kış mevsimi öncesi sokağa çıkma yasağı ilan eden ilk Avrupa ülkesi olmuştu.

Avusturya’da aşı karşıtlığı ve yalan haberler nedeniyle halkın büyük bir kısmının aşı olmayı reddettiği ve 1 Şubat 2022 tarihinden itibaren aşının zorunlu hale getirileceği duyurulmuştu.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.