Gıda Hattı

Omega-3 yağ asitleri bipolar bozukluğa iyi geliyor

10 Ekim 2021, 12:06
Paylaş
Omega-3 yağ asitleri bipolar bozukluğa iyi geliyor

Diyet, sağlığınızı hem fiziksel hem de zihinsel olarak birçok yönden etkileyebilir. Örneğin, bazı araştırmalar şeker oranı yüksek diyetlerin beyin fonksiyonlarını bozabileceğini ve hatta depresyona yol açabileceğini öne sürüyor.

Bipolar bozukluk günümüzde yaygın hale gelen psikolojik sorunların başında geliyor. Kişilerin anlık duygu değişimlerine sebep olan bipolar bozukluk tedavisinde diyet ve beslenme önemli roller oynuyor.

omega 3 gıda takviyesi balık yağı DHA EPA

ABD’li araştırmacılar, özellikle belirli yağ asitlerinin alımındaki değişikliklerin ruh halini stabilize etmeye nasıl yardımcı olabileceğinden yola çıkarak, bipolar bozukluğu olan kişiler için bu verileri kullanmayı amaçlıyor.

Araştırmacılar, farklı miktarlarda çoklu doymamış yağ asitleri yemenin bipolar bozukluğu olan kişilerde ruh hali değişimlerini nasıl etkileyebileceğini araştırdı.

Çalışmada katılımcılar, duygu durum dengeleyici ilaçlar gibi düzenli standart bipolar tedavilerine ek olarak, araştırmacılar tarafından 12 hafta boyunca tasarlanan bir diyete göre beslendiler.

Araştırmacılar, katılımcıların diyetindeki farklı yağ asitlerinin seviyelerini değiştirmenin vücuttaki iltihaplanma veya ağrı seviyelerini değiştirebileceğini belirttiler. Ayrıca manik ve depresif zihinsel durumlar arasındaki keskin dalgalanmaları önlemeye yardımcı olabileceğini ortaya koydular.

Omega-3 ve 6 yağ asitlerinin her ikisinin de potansiyel sağlık yararları var. Ancak Omega-3 daha olumlu etkilere sahip. Üstelik kardiyovasküler hastalık riskini azaltmaya yardımcı oluyor. Kırmızı et ve bitkisel yağlar gibi gıdalarda bulunan Omega-6 yağ asitlerinin de bazı potansiyel faydaları var. Örneğin, vücuttaki sağlıklı iyi ve kötü kolesterol seviyelerini dengelemeye yardımcı olabilir.

Omega 3 ve 6 yağ asitlerinden zengin gıdalar

  • Balık ve diğer deniz ürünleri (özellikle somon, uskumru, ton balığı)
  • Kuruyemişler ve tohumlar (keten tohumu, chia tohumu ve ceviz gibi)
  • Bitkisel yağlar (keten tohumu yağı, soya fasulyesi yağı ve kanola yağı gibi)
  • Yumurta, yoğurt, meyve suları, süt, soya içecekleri)

Son olarak Omega-3 diyet takviyeleri almanın dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğuna da iyi geldiği belirtiliyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.