Gıda Hattı

Omega 3 kalp krizi riskini önleyebilir mi?

14 Temmuz 2016, 15:29
Paylaş
Omega 3 kalp krizi riskini önleyebilir mi?

JAMA Internal Medicine dergisinde yayınlanan bir meta analiz çalışmasına göre, deniz ürünleri ve bitki kaynaklı omega 3'ler, kalp krizi nedenli ölüm riskini azaltabilir.

Yapılan meta analiz çalışmasında, 16 ülkedeki 19 çalışmadan 45.637 katılımcı yer aldı.

Çalışmada, kandaki omega 3 yağ asidi seviyesi en düşük olan bireylere kıyasla, omega-3 seviyesi en yüksek olan bireylerin kalp krizi nedeniyle yaşamını yitirme riskinin %25 daha düşük olduğu belirlendi.

Genel olarak, hem bitki hem deniz ürünü kaynaklarındaki omega-3'ler, ölümcül kalp krizi riskinin %10 azalmasıyla ilişkilendirildi.

Bununla birlikte, deniz ürünü ve bitki esaslı omega 3 yağ asitlerinin kanda yüksek seviyede bulunması, ölümcül olmayan kalp krizleri ile ilişkilendirilmiyor. Araştırma ekibine göre bu tespit, omega 3’ün ölümle bağlantılı özel bir mekanizmaya sahip olduğunu ortaya koyuyor.

kalp-kapak-hastaliklari-gidahatti

Omega 3'ler kalp hastalığı üzerinde etkili

Araştırmanın başındaki isim, Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Dr. Liana Del Gobbo, yeni araştırma sonuçlarının omega 3’lerin kalp hastalığı üzerindeki etkisini oldukça kapsamlı bir şekilde gösterdiğini ifade etti.

Çalışmada yer alan araştırmacılardan, Tufts Üniversitesi’nden Dr. Dariush Mozaffarian, omega 3'ün faydalarının bazı çalışmalarda gösterilirken bazı çalışmalarda böyle bir etkiden söz edilmediğini, bu durumun omega 3’ün kalp damar etkileri konusunda belirsizliğe neden olduğunu aktardı.

Dr. Mozaffarian, “elde ettiğimiz sonuçlar, balık ve omega-3 tüketiminin, sağlıklı bir beslenmenin parçası olarak ne kadar önemli olduğunu gösteriyor” dedi.

ar-ge-laboratuvar-gidahatti

Araştırma detayları

Araştırmacılar, koroner kalp hastalığı ile ilişkili olarak katılımcıların kanındaki omega 3 yağ asitleri biyoişaretlerini inceledi.

Deniz ürünlerinden ve bitkilerden elde edilen yağ asitlerinin farklı biyoişaretleri tanımlandı ve ayrı olarak incelendi.

Araştırmacılar, omega 3’lerin faydalarını gösteren yeni çalışmalara rağmen tüketicilerin eğitilmesi konusunda yapılacak çok iş olduğunu söyledi.

omega3-gidahatti

Tüm besin kaynakları önemli

EPA ve DHA Omega-3'leri Küresel Organizasyonu'nın mevzuata ilişkin ve bilimsel işler başkan yardımcısı olan Harry Rice, çalışmayla ilgili yorum yaptı.

Harry Rice, “yapılan bu çalışma tarafından teyit edildiği gibi, beslenmede tüm omega 3'lere yer vermek gerekiyor. Bir omega-3 kaynağı, diğerini ikame edemiyor” şeklinde konuştu.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.