Gıda Hattı

Ölüm Ağacı: Altında durmak dahi tehlikeli!

13 Kasım 2021, 22:02
Paylaş
Ölüm Ağacı: Altında durmak dahi tehlikeli!

Kuzey Amerika’nın güneyindeki tropik bölgelere özgü Manşinel ağacı, ‘Ölüm Ağacı’ olarak anılıyor. Peki tehlikesi ne?

Biyolojik adı Hippomane mancinella olan Manşinel ağacı, ‘sahil elması’ veya ‘zehirli guava’ olaran da anılıyor. Kuzey Amerika dışında Orta Amerika, Karayipler ve Güney Amerika’nın kuzey bölgelerinde de görülüyor.

İspanyolcada ise arbol de la muerte olarak anılıyor, yani ‘Ölüm Ağacı’.

Guinness Dünya Rekorları’na göre Manşinel ağacı dünyadaki en tehlikeli ağaç.

Florida Gıda ve Tarım Bilimleri Enstitüsü’ne göre, Manşinel ağacının tüm kısımları aşırı derecede zehirli. Ağacın herhangi bir bölümüne dokunmak veya yemek, ölümcül olabiliyor.

Büyük ve çeşitli bir sınıf olan Euphorbia’ya ait Manşinel ağacı, yoğun, süte benzer bir bitki özü üretiyor. Bu öz, yapraklardan, ağacın kabuğundan ve meyvesinden sızıyor. Cilt ile temas ettiğinde yanık benzeri, ciddi yaralara yol açıyor.

Ağaç neden zehirli?

Bunun sebebi, bitki özünde bulunan toksinler. En çok etkiyi, esterlerin diterpen ailesinden bir organik bileşik olan forbolün gösterdiği düşünülüyor.

Forbolün suda kolayca çözünmesi nedeniyle, yağmur yağarken ağacın altına durmak dahi tehlikeli. Ağacın özünü taşıyan yağmur damlaları, ciltte ciddi yanıklara yol açabiliyor.

Ağacın korkutucu etkileri nedeniyle, gövdeleri uyarı amacıyla kırmızı renkte boyanıyor. Hatta bazı ağaçlara, dikkatli olunması yönünde uyarı tabelaları asılıyor.

Manşinel ağacı üzerinde bulunan uyarı levhası.

Ağaçları neden kesmiyorlar?

Bu kadar tehlikeli bir ağaç söz konusu olunca akla ilk gelen, ağaçların kesilmesi. Ancak yerel ekosistemleri için değerli bir rolü olan bu ağaçlar, sahillerin kıyı erozyonuna karşı koruma sağlıyor, rüzgar siperi olarak işlev görüyor.

Manşinel ağacının yakılması ile bağlantılı göz enflamasyonu ve geçici körlük vakaları bildirilse de, Karayiplerde marangozların bu ağacın odunundan yüzyıllardır mobilyalar yaptığı biliniyor.

Tabi ki ağacı dikkatli bir şekilde kestikten ve zehirli bitki özünü etkisiz hale getirmek için güneş altında kuruttuktan sonra…

Bunlar da ilginizi çekebilir

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.