Gıda Hattı

Olimpiyatlara hazırlanan Pekin’de ilk Omicron vakası, Fransa’da sağlık kartı iptalleri!

16 Ocak 2022, 01:05
Paylaş
Olimpiyatlara hazırlanan Pekin’de ilk Omicron vakası, Fransa’da sağlık kartı iptalleri!

Çin’in başkenti Pekin’de 4 Şubat’ta başlayacak Kış Olimpiyat Oyunları öncesinde Covid-19’un Omciron mutasyonlu ilk yerel vakası tespit edildi. Fransa’da ise hatırlatıcı doz aşılarını yaptırmayan 560 bin kişinin Covid-19 sağlık kartı iptal edildi.

Çin’in başkenti Pekin’de 4 Şubat’ta başlayacak olan 2022 Kış Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları’na sayılı günler kala Covid-19’un Omciron mutasyonlu ilk yerel vakası bildirildi. Pekin sağlık yetkililerinin açıklamasında, yapılan testler sonucu söz konusu hastada Omicron’a ait özgü mutasyonlar tespit edildiği bildirildi.

Vakanın Haidian bölgesinde tespit edildiği ve hastanın evi ve iş yerinin kapatıldığı, temaslı olduğundan şüphelenilen 2 bin 430 kişiden örnek toplandığı aktarıldı.

Pekin dışında Tianjin şehri, Henan eyaleti, Guangdong eyaleti ve Liaoning eyaletinde Omicron mutasyonlu vakalar bildirilirken, ülkedeki toplam Omicron vaka sayısı ise bilinmiyor. Çin’de salgının başından bu yana 104 bin 745 kişide Covid-19 tespit edilirken, 4 bin 636 kişi virüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Fransa’da hatırlatıcı doz olmayan kişilerin sağlık kartı iptal ediliyor

Fransa’da ise binlerce kişinin Covid-19 sağlık kartı iptal edildi. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 2’inci doz aşısının üzerinden 7 ay geçmesine rağmen hatırlatıcı aşı dozu yaptırmayan 560 bin kişinin sağlık kartının iptal edildiği bildirildi.

Fransa’da 9 Ağustos’ta yürürlüğe giren ve aşı bilgisi, son 24 saate ait negatif test sonucu ya da son 6 ayda hastalığın geçirildiğine dair bilgilerin yer aldığı Covid-19 sağlık kartının aşı kartına dönüştürülmesi Ulusal Meclis ve Senato’da yapılan oylamaların ardından koşullu olarak kabul edilmişti. Senato, ülke genelinde 10 bin hastanın hastaneye yatışı durumunda aşı kartının uygulanmasını, bu limitin altında aşı kartının sadece insidans oranının yüksek olduğu veya tam aşılama oranının toplam nüfusun yüzde 80'inden az olduğu bölgelerde uygulanmasını kabul etmişti. Senato ayrıca aşı kartı uygulamasını 18 yaş üstü kişilerle sınırlandırmış, reşit olmayan kişiler için "sağlık kartı" uygulamasının devam etmesine karar vermişti.

Pfızer-BioNTech, Moderna, AstraZeneca ve Janssen aşılarının uygulandığı ülkede 31 milyon 584 bin 699 kişiye hatırlatma dozu yapıldı. Aşı kampanyasının başlamasından bu yana toplam nüfusun yüzde 79,5’ine en az bir doz aşı uygulandı.

Meksika’dan Pfizer'ın Covid-19 hapına acil kullanım onayı

ABD’li ilaç şirketi Pfizer’ın geliştirdiği hap formundaki Covid-19 ilacı Paxlovid’e ona veren ilk Latin Amerika ülkesi Meksika oldu.

Meksika Sağlık Riskleri Federal Komisyonu (Cofepris) tarafından yapılan açıklamada, Pfizer tarafından Covid-19’a karşı hap formunda geliştirilen Paxlovid adlı ilaca acil kullanım onayı verildiği bildirildi. Acil kullanım onayının uzman personel tarafından Pfizer’ın sunduğu bilimsel kanıtların incelenmesi sonrasında verildiği açıklanırken, ilacın yetişkin Covid-19 hastalarında kullanılacağı ifade edildi. Yetkililer, Paxlovid’in Covid-19 aşısı yerine geçmeyeceğine dikkat çekerek, reçetesiz kullanılmaması gerektiği uyarısında bulundu.

Pfizer şirketi tarafından üretilen ve nirmatrelvir ile ritonavir etken maddelerini bir arada içeren Paxlovid'a şu ana kadar Meksika’nın yanı sıra ABD, İngiltere, İspanya ve Güney Kore onay verirken, Japonya ve Kanada’da incelemeler sürüyor.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.