AramaArama
Gıda Hattı

Olgun ayçiçekleri neden doğuya dönüyor?

16 Ağustos 2021, 19:37
Paylaş
Olgun ayçiçekleri neden doğuya dönüyor?

Bilimsel bir araştırmaya göre Doğuya bakan ayçiçekleri, diğer yönlere bakan ayçiçeklerinden daha mutlu, daha sağlıklı ve daha üretken. Peki bu nasıl oluyor?

Genç ayçiçekleri güneşin hareketini takip ederken, olgunlaşanlar daha çok Doğu yönüne bakıyor. Bu durum bilim insanlarının dikkatini çekti.

Olgunlaşan ayçiçeklerinin neden doğuya baktığını inceleyen bir çalışmadan ilginç sonuçlar elde edildi. Çalışma, New Phytologist dergisinde yayınlandı.

Araştırma sonuçlarına göre; doğan güneşin ısısı ve ışığı, sabahleyin daha fazla arıyı çiçeğe çekiyor. Bu da daha iyi büyüme, erken polenleşme, daha çok tohum ve daha yüksek üreme başarısı sağlıyor.

California Davis Üniversitesi’nde bitki biyolojisi uzmanı olan Stacey Harmer, “Doğuya dönmeleri oldukça dikkat çekici. Bu onlar için daha iyi, daha çok yavru üretebiliyorlar” dedi.

Genç ayçiçekleri güneşi izlerken, olgunlaşanlar neden Doğuya bakıyor?

Ayçiçeği olgunlaştığında, gövdesi sertleşiyor, bu nedenle esnekliği ve hareketi kısıtlanıyor. Bu aşamadan sonra ayçiçeği Doğu yönüne bakacak şekilde sabitleniyor.

Araştırma ekibi, bitkinin neden bu davranışı sergilediğini görmek için bazı bitkileri tam terse, Batı yönüne çevirdi ve aradaki farkı inceledi.

Araştırmacıların fark ettiği ilk detay, Doğu yönüne bakan bitkilerin sabah saatlerinde çok daha fazla arıyı çekmesiydi. Günün devamında, arılar Doğu ve Batı yönündeki çiçeklere aynı ilgiyi gösterdi.

Öte yandan Doğu yönüne bakan ayçiçekleri, polenlerini sabah saatlerinde 30 dakika daha erken bırakmaya başladı. Bu zamanlama, tozlayıcı böceklerin ziyaret saatine denk geliyor.

Ekip, bunu sağlayan unsurun sıcaklık olduğunu keşfetti. Güneş ayçiçeğinin baş kısmını ısıtıyor, bu da polenlerin serbest kalmasını tetikliyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.