Gıda Hattı

Okyanuslar hafızasını kaybediyor!

19 Mayıs 2022, 14:00
Paylaş
Okyanuslar hafızasını kaybediyor!

İklim değişikliği yalnızca hava sıcaklığını değil, tüm çevremizi değiştiriyor. Okyanuslar da buna dahil…

İklim değişikliği tüm doğayı istinasız etkiliyor. Bu değişimden nasibini alan okyanusların yalnızca sıcaklığı değil, yapısı, akıntıları ve hattı rengi de etkileniyor.

Tüm bunların etkisiyle, okyanusların genelde hareketsiz sayılabilecek ortamı da ‘tahmin edilemez’ ve değişken bir hal alıyor. Bilim insanları bu durumu, okyanusların hafızasını kaybettiği şeklinde yorumluyor.

Okyanuslarda yaşanan değişimi araştıran yeni bir çalışmadan elde edilen sonuçlar Science Advances dergisinde yayınlandı.

ABD Kaliforniya’daki Farallon Enstitüsü’nde iklim araştırmacısı olan Hui Shi’nin başında olduğu araştırmada, “Okyanus hafızası ve okyanus koşullarının devamlılığı, hava-zaman ölçeklerinin ötesinde, iklim sistemi için önemli bir öngörülebilirlik kaynağıdır.

Deniz yüzeyi sıcaklıkları anormalliklerinin yıldan yıla devamlılığı ile ölçülen okyanus hafızasının, önümüzdeki yıllarda dünyanın birçok yerinde düşeceğini belirledik” diye konuştu.

Araştırmada ekip, üst-okyanus karışık katmanı olarak adlandırılan okyanusun sığ üst katmanındaki deniz yüzeyi sıcaklıklarını inceledi.

Okyanus yüzeyinden sadece yaklaşık 50 metre derinliğe kadar olan, sığ bir katman olmasına rağmen bu üst su tabakası, özellikle üst atmosferde görülen değişimlerle karşılaştırıldığında, ısı durağanlığı açısından çok fazla devamlılık sergiler.

Yapılan modelleme, gelecekte üst okyanustaki ısı durağanlığının sağladığı ‘hafıza’ etkisinin önümüzdeki yüzyıl boyunca düşmeye devam edeceğini, gelecekte sıcaklıkta büyük dalgalanmaların yaşanacağını gösterdi.

Okyanus hafızasının kaybolması ne anlama geliyor?

Bunun denizlerdeki doğal hayatı nasıl etkileyeceği henüz tam olarak bilinmiyor. Bazı türlerin uyum sağlama konusunda diğer türlerden daha başarılı olduğu bilinse de araştırmacılar “canlı sayıları üzerinde önemli etkilerin görülmesinin beklendiğini” ifade ediyor.

Öte yandan, okyanus hafızasındaki düşüşün, bilim insanlarının yaklaşan okyanus dinamiklerini tahmin etmelerini zorlaştırması bekleniyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.