Gıda Hattı

Okyanus sularının ısınması albatros kuşlarının eşlerinden ayrılmasına sebep oluyor!

1 Aralık 2021, 13:25
Paylaş
Okyanus sularının ısınması albatros kuşlarının eşlerinden ayrılmasına sebep oluyor!

Sadakat söz konusu olduğunda, albatros kuşları akla geliyor. Tüm kuş türlerinin yüzde 90'ından fazlası tek eşli ve çoğunlukla sadık kalıyor.

Albatros çiftleri nadiren ayrılıyorlar. Her yıl aynı üreme partneriyle yaşamlarını geçiriyorlar. Yapılan bir çalışma okyanus suları ortalamadan daha sıcak olduğunda, bu kuşların ayrılma oranlarını arttırdığını gösteriyor.

Araştırma Falkland adasında yapılmıştır. Araştırma Falkland Adaları'nın bir bölümünde, suyun normalden daha sıcak olduğu dönemde, normalde ortalama yüzde 4'ün altında olan ayrılma oranının yaklaşık yüzde 8'e yükseldiğini göstermiştir.

Araştırmacılar, insan faaliyetinin bir sonucu olarak iklim değiştikçe, albatroslarda ve belki de sosyal olarak tek eşli diğer hayvanlarda daha yüksek ayrılma vakalarının “gözden kaçan bir sonuç” olabileceğini öne sürüyor.

01

Albatroslar onlarca yıl yaşayabiliyorlar. Bazen okyanusta yiyecek arayarak ve sadece üremek için karaya dönerek yıllarını geçiriyorlar. Bir arada kalan çiftler, gençleri yetiştirirken yardımcı olan aşinalık ve gelişmiş koordinasyon avantajlarına sahip oluyorlar.

Portekiz Lizbon Üniversitesi'nde bir koruma biyoloğu olan Francesco Ventura, bu istikrarın dinamik, deniz ortamlarında özellikle avantaj sağladığını belirtiyor.

Üreme oranları düştükçe ayrılma oranı artıyor

Albatros kuşları da diğer hayvanlar gibi nesillerini devam ettirebilmek adına üremeye önem veriyorlar. Ancak üreme işe yaramazsa, çoğu kuş çoğunlukla dişiler eşlerini terk ediyorlar. Başka bir yerde daha iyi şans bulmaya çalışıyorlar.

Dişiler sadece bir yumurta bırakıyor. Sıcaklık optimal sıcaklıktan saptığında bu yumurtadan yavru çıkma oranı düşüyor. İşte bu durumda dişi kuşlar eşlerinden ayrılıyor. Bu oran, ortalama su sıcaklıklarına paralel olarak artarak, suların en sıcak olduğu 2017'de maksimum yüzde 7,7'ye ulaştı.

Sonuç olarak dişi albatros kuşları üreme başarısızlıklarından eşlerini sorumlu tutuyor. Dolayısıyla eşlerine en sadık albatros kuşları bile ayrılabiliyor. İklim değişiklikleri doğal yaşamı ve ekolojik dengeyi bozmaya devam ediyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.