AramaArama
Gıda Hattı

Okumak beyninizi, ruh halinizi ve ilişkilerinizi nasıl olumlu etkiler?

21 Ağustos 2021, 14:12
Paylaş
Okumak beyninizi, ruh halinizi ve ilişkilerinizi nasıl olumlu etkiler?

Okumayı seviyorsanız, bir kurgu eserinin içinde kaybolmanın ne kadar inanılmaz olduğunu bilirsiniz. Kelimeleri okuduğunuzu veya sayfaları çevirdiğinizi bile bilmeden iyi bir kitaptan esintiler hissedebilirsiniz. Peki, okumak beynimizi nasıl etkiler?

Okumak genç yaşta öğrenme alışkanlığını olumlu etkilemektedir. Uzmanlar, beynimizin tamamen gelişmesinin yirmi beş yaşına kadar devam ettiğini açıklamaktadır. Ayrıca bu gelişmede okumanın rolü de bir hayli fazladır.

Basitçe söylemek gerekirse, okurken beynimizde görüntüler oluşturmaya yönelik sürekli gösterdiğimiz çaba, beynimizi zinde tutmaktadır. Film ya da diziler de aynı etkiyi yapmaktadır. Ancak film ya da diziler bir-iki saat sürerken roman günler hatta haftalar sürmektedir.

Üstelik okumanın beynimize yaptığı olumlu etkiler bununla da sınırlı değildir. Bir şeyler okuduğumuzda beynimizin ilgili kısmı okuduğumuzu hayal ederken aynı zamanda sanki okuduğumuzu yapıyormuşuz gibi tepki göstermektedir.

Kurgulamak beynimizde bir tür simülatör görevi görmektedir. Beynimizdeki sinir sinapslarının birbirleriyle daha çok etkileşime girmesine neden olmaktadır. Ayrıca bu sinapsların da güçlenmesini sağlamaktadır. Üstelik okumak insanları rahatlatmakta ve stres unsurlarından uzaklaştırmaktadır.

Bilim insanları okumak, konuşmak veya dinlemek gibi diğer bilgi toplama yöntemlerinden nörobiyolojik olarak daha zorlayıcı olduğunu işaret etmektedir. Okuyarak edinilen bilginin beynin hem sözlü hem de görsel olarak daha etkili bir şekilde işlemesine yardımcı olduğu açıklanmıştır.

Ayrıca okumak insanları sosyal ve toplumsal olarak geliştireceğinden diğer insanlarla bağlantı kurmayı kolaylaştırmaktadır. İnsanlar okudukça daha çok kelime dağarcığına sahip olacaktır. Bu durumun da insanlara ruhsal olarak olumlu yansıması içten bile değildir.

Okumak, farklı şekillerde düşünmeyi ve hissetmeyi sağlamaktadır. Kurgusal karakterlerle bağ kurdukça, hem sayfalarda hem de sayfa dışında insanları daha iyi anlamayı öğrenmekteyiz.

Sonuç olarak okumak insan beynini olumlu yönde geliştirmesinin yanı sıra

  • Kaliteli uykuya
  • Daha az stres içeren bir hayata
  • Daha güçlü insan ilişkilerine
  • Ruh hali dalgalanmalarının ve kaygının en az seviyede tutulmasına neden olmaktadır.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.