Gıda Hattı

Okullu çocuklara özel beslenme planı

19 Haziran 2008, 16:06
Paylaş

Avrupa Birliği, Genel Tarım Politikası (GAP) çerçevesinde okullarda çocuklara yönelik uygulanacak beslenme politikasını belirledi. Avrupa Komisyonu Tarım ve Kırsal Gelişim'den sorumlu üyesi Mariann Fischer Boel'in yaptığı açıklamaya göre Avrupalı çocukların taze meyve ve sebzelerle sağlıklı beslenmesi sağlanacak ve obeziteye karşı önlem alınacak. Birliğe üye ülkelerde okula giden milyonlarca çocuğun bu sayede taze meyve ve sebze yiyeceğini söyleyen Mariann Fischer Boel, yürütülecek kampanyanın sağlıklı beslenmeye katkıda bulunacağını ve çocuk obezitesiyle mücadele edeceğini belirtti.

90 milyon euroluk bütçe

Hazırlanan geniş plan için 90 milyon euroluk bütçe tahsis edileceğini kaydeden Boel, üye her ülkenin bu parayı Brüksel'den alacağını bildirdi. AB tarafından fakir bölgelere özel statü verilebileceğini ifade eden Boel, bu bölgelere AB'nin yüzde 75'e kadar ek bütçe ayırabileceğini dile getirdi. Avrupa Komisyonu raporlarına göre, üye ülkeler kendilerine özgü sağlıklı beslenme planı hazırlayarak harcama yapabilecek. Ayrıca raporda, meyve ve sebzeyi kavrayan genç tüketiciler oluşturması gerektiği vurgulandı. Çok sayıda AB ülkesinin daha önceden okullarda sebze ve meyve şemaları oluşturduğunu anlatan Boel, ancak bazı merkezi ve doğu Avrupa ülkelerinin henüz bir planı olmadığını söyledi. Kendilerinin hazırladıkları planın Avrupa Komisyonu'nda bazı departmanlar tarafından incelendiğini belirten Boel, AB'ye üye ülkelerin tarım bakanlarının bir araya gelerek planı müzakere edeceğini ve pratikle nasıl uygulanacağını tartışacağını ifade etti.

Planın büyük ihtimalle 2009-2010 eğitim döneminde kabul edileceğini bildiren Boel, çocukların beslenmesi ile ilgili şu bilgileri verdi: "Avrupa Birliği'nde çocuklar arasında obezite alarm veriyor. Obezite, Avrupalılar arasında erkeklerde yüzde 27 ve kadınlarda yüzde 38 oranında görülüyor. Günlük meyve ve sebze tüketimi de günlük 380 gram. Bu, Dünya Sağlık Örgütü'nün standartlarının 20 gram aşağısında."

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.