Gıda Hattı

Okullarda PCR Testi uygulaması başladı! Hangi illerde uygulanacağı belli oldu

4 Ekim 2021, 17:03
Paylaş
Okullarda PCR Testi uygulaması başladı! Hangi illerde uygulanacağı belli oldu
Okullarda öğrencilere PCR testi uygulaması ile ilgili karar netleşti. Önce pilot illerde uygulamalar başlayacak daha sonra tüm iller genelinde uygulama gerçekleşecek.

10 ilde uygulama yapılacağı belirlenmişti. Uygulama yapılacak illerin hangileri olduğu açıklandı.

Okullarda yüz yüze eğitim başladı ve eğitimi sekteye uğramaması için bazı illerde ve bazı okullarda PCR testi taramasının yapılmasına karar verildi. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okullarda PCR testi uygulamasının başladığı açıklandı. 10 pilot il ve bu illerde veli onayı ile test uygulaması yapılacak. Pilot uygulamanın gerçekleşeceği iller Sağlık Bakanlığı'na bildirildi. Edirne, Balıkesir ve Erzurum'da uygulama başlayacak. İstanbul, Ankara, İzmir için de çalışmalar sürüyor.

Okullarda PCR koronavirüs test uygulaması hangi illerde başlıyor?

Okullarda PCR testi için belirlenen pilot iller arasında Balıkesir, Bingöl, Edirne, İzmir, Erzurum, Kırıkkale, Kahramanmaraş, Ordu, Mersin, Zonguldak yer alıyor. Bu illerde test yapılacak okullar Sağlık Bakanlığı tarafından vaka ve nüfusun yoğunluğuna göre seçilecek. Belirlenen okullara sağlık ekipleri gönderilecek ve veliden alınan imzalı bir onayla test uygulaması yapılacak.

Burundan örnek uygulaması yapılmayacak

PCR testi uygulaması ağızdan mı yoksa burundan mı yapılacak? Bu konu oldukça önemli bir gündem haline gelmişti. Özellikle bilim kurulu üyelerinden de uygulama amacının günlük olarak okullarda salgın artışını tespit etmek ve kontrol altında tutmak olduğu ile ilgili açıklama geldi. Pilot olarak seçilen okullarda veli iznine göre öğrencilere test uygulanacak. Tükürükten alınan örnekle yapılacak bu testler burundan alınan örnekle gerçekleştirilecek. Pek çok Avrupa ülkesinde de tükürük testi yapılıyor ve öğrenciler hiçbir zarar görmüyor dedi.

Veli onayı alınacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca geçtiğimiz haftalarda PCR testi ile ilgili uygulamaya dikkat çekti ve öğrencilere tarama amaçlı yapılacak testlerin veli izni olmadan gerçekleştirilmeyeceğinden bahsetti. Velilerin onay formunda öğrenciden test için örnek almasına izin vermesi durumunda boğazdan alınan örnek ile bu işlem gerçekleştirilecek dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.