AramaArama
Gıda Hattı

Okullarda kuru üzüm dağıtımında TMO devrede

8 Nisan 2016, 15:11
Paylaş
Okullarda kuru üzüm dağıtımında TMO devrede

Bakanlar Kurulu, okullarda dağıtılmak üzere kuru üzüm temini ve dağıtımı ile ilgili olarak Toprak Mahsulleri Ofisi’ni (TMO) görevlendirdi.

okullarda-kuru-uzum-dagitimi-gidahattiOkullara Kuru Üzüm Temini ve Dağıtımı Hakkında Bakanlar Kurulu Kararı, 8 Nisan’da Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Kararla, 2016 yılında anaokulu, uygulama sınıfı, anasınıfı ve temel eğitim birinci kademe (ilkokul) öğrencilerine kuru meyve tüketim alışkanlığının kazandırılması ile öğrencilerin yeterli ve dengeli beslenmelerine katkıda bulunularak sağlıklı büyüme ve gelişmelerinin sağlanması amacıyla kuru üzüm temini ve dağıtımı ile Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) görevlendirildi. TMO bu görevi, kooperatifler, birlikler veya diğer kuruluşlar aracılığıyla da yerine getirebilecek.

kuru-uzum-gidahattiKarar kapsamında gerekli eğitim ve tanıtım etkinlikleri ile materyallerinin temini, dağıtımı, yayım ve iletişim faaliyetleri Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve TMO tarafından yapılacak.

Okul üzümü ambalajı

Dağıtımı yapılacak kuru üzümün miktarı, niteliği ve dağıtımın yapılacağı dönemin Bakanlık tarafından TMO’ya bildirilmesini müteakip, TMO tarafından belirlenecek usul ve esaslar dahilinde söz konusu miktardaki üzüm TMO tarafından temin edilecek.

Dağıtılacak kuru üzüm ambalajlarının şekli ve üzerinde yer alması gereken hususlar ile içeriğindeki üzüm miktarı Bakanlığın koordinasyonunda Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından müştereken belirlenerek TMO’ya bildirilecek.

İllerde vali yardımcısının başkanlığında İl Okul Kuru Üzüm Komisyonu kurulacak. Alımı yapılacak kuru üzüm, komisyonun koordinasyonunda dağıtılacak.

ogrencilere-kuru-uzum-dagitildi-gidahattiAile hekimleri, öğretmenler ve/veya veliler tarafından kuru üzüme karşı duyarlılığı tespit edilen ve kuru üzüm tüketimini kabul etmeyen öğrenciler okul idarelerince dağıtım kapsamı dışında tutulacaklar.

Özel öğretim kurumları da, öğrencilerin Karar kapsamında dağıtımı yapılacak kuru üzüme eşdeğer kuru üzüm tüketmelerini sağlamaları halinde kapsam dışında tutulacak.

Kararın uygulanmasına ilişkin olarak doğabilecek tereddütlerin giderilmesinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı yetkili olacak.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.