AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Okullarda kuru üzüm dağıtımına başlandı

Okullarda kuru üzüm dağıtımına başlandı
5 Mayıs 2016, 14:26

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, bugün (5 Mayıs 2016 Perşembe) itibariyle 33 ildeki 1750 okulda kuru üzüm dağıtımına başlandığını bildirdi.

2015-2016 Eğitim-Öğretim Yılının ikinci yarısının başladığı 8 Şubat 2016 tarihinde öğrencilere Okul Sütü dağıtımının başlamasının ardından kuru üzüm dağıtımına da 5 Mayıs 2016 tarihi itibariyle başlandı. Okullarda kuru üzüm dağıtımı, okul sütü dağıtımının yapılmadığı Perşembe günleri gerçekleştirilecek.

faruk-celik-gidahatti

Okullarda kuru üzüm dağıtımı

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, okullarda kuru üzüm dağıtımına başlandığını kaydetti. Çelik, konu ile ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

“Hükümet olarak öğrencilerimize kuru meyve tüketim alışkanlığının kazandırılması, yeterli ve dengeli beslenmelerine katkıda bulunularak sağlıklı büyüme ve gelişmelerinin sağlanması amacıyla kuru üzüm dağıtımı yapma kararı almıştık.

Bu kapsamda Bakanlığımız, Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlıkları ile işbirliği içerisinde; ülkemiz genelinde 81 il ve 957 ilçedeki yaklaşık 35 bin okulda eğitim gören 4’üncü sınıflar dâhil 6,5 milyon civarındaki çocuğumuza haftada 1 defa 25’er gramlık ambalajlarda kuru üzüm dağıtımı yapılması öngörülmüştü.

kuru-uzum-gidahatti

Bugün itibarıyla üzüm sevkiyatının yapıldığı 33 ildeki 1750 okulda kuru üzüm dağıtımı gerçekleştiriliyor. Hafta sonuna kadar tüm illerimizdeki okullarımıza kuru üzüm sevkiyatı yapılmış olacak. Böylece tüm okullarımıza kuru üzüm ulaştırılmış ve dağıtıma hazır hale getirilmiş olacak. Dağıtım, okul sütü dağıtımının yapılmadığı Perşembe günleri gerçekleştirilecek.

kuru-uzum-gidahatti

Bugün başlayan kuru üzüm dağıtımı, mayıs ayının 12, 17 ve 19 Mayıs Perşembe günü tatil olduğu için 26’sında gerçekleştirilecek. Dağıtım, elde olmayan nedenlerle gecikme ihtimali olan illerde 2 ve 9 Haziran tarihlerine sarkabilecek.”

Bakanlar Kurulu, okullarda dağıtılacak kuru üzümün temini ve dağıtımı ile ilgili olarak Toprak Mahsulleri Ofisi'ni görevlendirmişti.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.