AramaArama
Gıda Hattı

Okullar açılırken, çocukları korumak için nelere dikkat etmeli? Doç. Dr. Yavuz Dizdar yanıtladı…

30 Ağustos 2021, 02:34
Paylaş

Gıdahattı Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Yavuz Dizdar, okullar açılırken çocukların nasıl korunması gerektiğini anlattı.

Okulların kısa bir süre sonra açılması öngörülüyor. Birçok anne baba, 1,5 yıldan fazladır hayatımızı ciddi şekilde etkileyen koronavirüs salgını nedeniyle kaygılı.

Okullar açılırken, çocuklar açısından bir risk var mı?

Gıdahattı’na özel bir açıklamalarda bulunan Doç. Dr. Yavuz Dizdar, okulların açılacağı bu dönemde, çocukların nasıl korunması gerektiğini değerlendirdi, anne – babalara tavsiyelerde bulundu.

Görüşlerini aktaran Doç. Dr. Yavuz Dizdar, “Ben, çocuklar açısından bir risk olduğunu düşünmüyorum. Asgari önlemler zaten alındı. Çocuklar, okulda eğitim görmek zorunda. Bu hastalık, çocuklara musallat olmuyor. Çocukların çoğu koronavirüsü hiçbir belirti göstermeden geçirmiş olmalı.

Neredeyse 2 yıla yaklaşan bir süreç var, virüsle hiç karşılaşmamak neredeyse mümkün değil. O nedenle lütfen endişelerinizi çocuklara yansıtmayın. Çocuklar olumsuz yaklaşımı maalesef içselleştiriyor, hastalığı alıp eve taşıyacak gibi bir başka kasvete kapılıyor.

“Okulların açılması zorunlu”

Velilerden istirhamımız, okullara gitmenin bir risk oluşturmayacağını bilmeli. Oradan da çocuğun hastalığı eve taşımasının söz konusu olmayacağını, çocuklara da anlatmaları. 2 yılı aşkın eğitim böyle kopuk giderse, bundan yeni bir şey çıkaramayacağız. O yüzden, okulların açılması zorunlu” diye konuştu.

Okul

“Öğretmenler risk altında hissetmesin”

Sürecin devamını değerlendiren Doç. Dr. Yavuz Dizdar, “Sonrasında durum tekrar değerlendirilecek. Şu an vaka sayılarında ciddi bir artış yok. Varsa ve söylenmiyorsa da bunu yadsımıyoruz. Ekonomi de kırılganlığa erişmiş durumda. Önlemler alındı, çocuklar uyarıldı, bilinçlendirildi…

Öğretmenler de kendilerini risk altında hissetmesinler. Bazı öğretmenlerden bu konuda geri dönüşler alıyoruz, kaygılarını duyuyoruz. Münferit hastalanmalar olacaktır. Ancak 1 yıl içerisinde grip olan, ateşi çıkan, okula gelmeyen hiç mi olmaz?

O yüzden, sakın okulda olacak münferit olayları genelleme gafletine düşmeyin. Siz önlemlerinizi aldınız, ancak çocuklar kendi aralarında bir şekilde temasta bulunuyor. Bu temas sırasında, bağışıklıkları yükselecek. Onları zırh içerisine alarak bağışıklama şansımı yok” dedi.

“Belli bir altına aşı söz konusu değil”

Okul çağındaki çocuk ve gençlerin aşılanmasına da değinen Doç. Dr. Yavuz Dizdar, “Aşıların belli bir yaşın altına uygulanması söz konusu değil. İşin kötü yanı, bu aşılama faslının ne kadar devam edeceğini bilmiyoruz. Almak istemediğimiz risk bu.

‘Aşı olalım mı?’ sorusunu halen duyuyoruz. Orada da vurgulayacağımız şu, çok kritik hastalığı olmayanları aşılamakta bir sıkıntı yok. Aşılamayla birlikte aspirin almanızı zaten tavsiye ediyoruz, yaklaşımımız bundan ibaret.

Ancak okulların risk oluşturacağı gibi olumsuz senaryolarla çocukların okula gitme isteklerine ilişkin heveslerini kırmayın” diyerek görüşlerini aktardı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.