Gıda Hattı

Okul Sütü Şubat’ta başlayacak

25 Eylül 2016, 11:34
Paylaş
Okul Sütü Şubat’ta başlayacak

Hükümetin 2012 yılından beri uyguladığı okul sütü programına bu eğitim-öğretim döneminde de devam edileceğini belirten Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, “Okul Sütü dağıtımı 2016-2017 eğitim öğretim yılının ikinci döneminin başlangıç tarihi olan 06.02.2017 tarihinde başlayacak ve dönem boyunca devam edecektir. Okul Sütü Programı kapsamında özel okullar dahil yaklaşık 34 bin bağımsız anaokulu, ana sınıfı ve ilkokulda okuyan 6 milyon öğrencimize, haftada 3 gün süreyle 200 ml sade, yağlı UHT içme sütü dağıtılacak” bilgisini verdi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) ürün alımları ile Okul Sütü uygulamasına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

faruk-celik-gidahatti

TMO’nun bu yılın hasat döneminde ürün alımlarına 18 Mayıs 2016 tarih itibariyle başladığını hatırlatan Çelik, bugüne kadar üreticilerden 2,6 milyon ton buğday, 960 bin ton mısır satın alınarak, karşılığında üreticilere 2,7 milyar TL ödeme yapıldığını açıkladı.

TMO piyasaya giriyor

Ödeme süreçlerinde herhangi bir aksama yaşanmazken, bedellerin ortalama 15 gün içinde üreticilerin hesaplarına aktarıldığını vurgulayan Bakan Çelik, şöyle devam etti:

“TMO, mısır ve çeltik alımlarına devam etmektedir.

Piyasalarda her hangi bir olumsuzluk yaşanmaması için TMO, paydaşlarına, 26 Eylül’den itibaren stoktaki ürünlerin satışlarına başlayacaktır. Satış fiyatları TMO internet sitesinden ayrıca duyurulacaktır.

Mamul madde ihracatı yapan sanayicilerimize de aynı şekilde TMO işyerlerinden ürün satışı yapılacaktır.

Piyasaları yakından takip etmeyi sürdüreceğiz ve gelişmeler çerçevesinde ilave adımlar atmaktan geri durmayacağız.”

tmo-hububat-gidahatti

“Okul sütü uygulaması devam edecek”

Hükümetin 2012 yılından beri uyguladığı Okul Sütü Programı’na bu eğitim-öğretim döneminde de devam edeceklerini bildiren Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik, şu bilgileri verdi:

“Okul Sütü Programı kapsamında özel okullar dahil yaklaşık 34 bin bağımsız anaokulu, anasınıfı ve ilkokulda okuyan 6 milyon öğrencimize, haftada 3 gün süreyle 200 ml sade, yağlı UHT içme sütü dağıtılacaktır.

okul-sutu-faruk-celik-gidahatti

Okul Sütü dağıtımı 2016-2017 eğitim öğretim yılının ikinci döneminin başlangıç tarihi olan 06.02.2017 tarihinde başlayacak ve dönem boyunca devam edecektir.

Okul Sütü Programı ile öğrencilerimize süt içme alışkanlığını kazandırmayı amaçlıyoruz.

Okul Sütü temini 4734 Sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre ‘Açık İhale’ usulüyle yapılacaktır.

İhale kapsamında temin edilecek sütler Bakanlığımız tarafından onay verilmiş işletmelerden sağlanacaktır.”

 

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.