Gıda Hattı

Okul sütü ihalesinde flaş gelişme!

21 Aralık 2017, 15:18
Paylaş
Okul sütü ihalesinde flaş gelişme!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 14 Aralık 2017 tarihinde üçüncü kez yapılan okul sütü ihalesini onayladı. Okul sütü programı kapsamında dağıtılacak okul sütlerinin temini için daha önce yapılan iki ihale, firma tekliflerinin belirlenen yaklaşık maliyetlerin üzerinde kaldığı gerekçesiyle iptal edilmişti.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürlüğü, okul sütü ihalesinin onaylandığını açıkladı.

6 milyon öğrenciye süt dağıtılacak

​Öğrencilere süt içme alışkanlığı kazandırmak, yeterli ve dengeli beslenmelerine katkıda bulunarak sağlıklı büyüme ve gelişmelerini sağlamak amacıyla 2012 yılında başlatılan Okul Sütü Programı kapsamında, 2017-2018 eğitim-öğretim yılının ikinci döneminde, yaklaşık 32 bin bağımsız anaokulu, anasınıfı ve ilkokulda 6 milyon öğrenciye, Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri olmak üzere hafta üç gün, 200 ml sade, yağlı UHT içme sütü dağıtılacak. Eğitim-öğretim dönemi sonuna kadar toplam 254 milyon 368 bin 800 kutu süt dağıtımı gerçekleştirilecek.

okul-sutu-gidahattiÜçüncü ihaleye onay çıktı

Hayvancılık Genel Müdürlüğünün açıklamasında, dağıtılacak okul sütlerinin temini amacıyla 14 Aralık 2017 tarihinde yapılan ihalede;  1. Kısım ( Ege-Doğu Anadolu bölgesi illeri) için Yörükoğlu Süt Ve Süt Ür. A.Ş. , 2. Kısım ( İç Anadolu-Güneydoğu Anadolu bölgesi illeri) için Pınar-Dimes İş ortaklığı, 3. Kısım (Marmara-Karadeniz bölgesi illeri) için Pınar-Dimes İş Ortaklığı, 4. Kısım (Akdeniz bölgesi illeri) için Güney Süt San. Gıda. A.Ş. firmalarının en düşük teklifi verdikleri bildirildi.

Açıklamada, “İhale kararı, İhale Yetkilisince onaylanmış olup, yasal itiraz sürelerinin tamamlanmasına müteakip ilgili firmalarla sözleşme imzalanacaktır” denildi.

okul-sutu-ihalesi-2017-gidahattiİki kez iptal edilmişti

Okul Sütü Programı kapsamında 2017-2018 eğitim öğretim yılının ikinci yarısından itibaren dağıtılacak okul sütlerinin temini ihalesi, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından ilk olarak 25 Ekim’de Kamu İhale Kanunu uyarınca “Açık ihale” usulü ile yapılmış, ancak verilen tekliflerin tamamı, belirlenen yaklaşık maliyetin üzerinde olduğu için ihale iptal edilmişti.

Bakanlığın yeni ihale tarihi olarak belirlediği 28 Kasım’da, bu kez Kamu İhale Kanunu hükümleri doğrultusunda “Pazarlık” usulü ile yeniden yapılan ihale de, aynı gerekçeyle iptal edilmişti.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.