Gıda Hattı

Okul Gıdası Logosu: Okullarda serbest, marketlerde yasak!

2 Ağustos 2019, 11:17
Paylaş
Okul Gıdası Logosu: Okullarda serbest, marketlerde yasak!

2019-2020 Eğitim, Öğretim Yılının başlayacağı 16 Eylül’den itibaren okul kantinlerinde sadece Okul Gıdası Logosu bulunan ürünler satılabilecek. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın belirlediği kriterlere göre, Okul Gıdası Logolu ürünler marketlerde satılamayacak.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğünün internet sayfasındaki duyuru ile, 16 Eylül’den itibaren okul kantinlerinde satılacak gıdalarda bulunması zorunlu Okul Gıdası Logosu’nun kullanımına açıklık getirdi.

Okul Gıdası Logosu nedir?

“Okul Gıdası Logosu Uygulamasına İlişkin Sıklıkla Sorulan Sorular” başlıklı duyuruda, Okul Gıdası Logosu, “Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özel okul/kurumların bünyesinde faaliyet gösteren; kantin, kafeterya, büfe, çay ocağı gibi gıda işletmelerinde satışa sunulacak olan hazır ambalajlı gıdaların etiketi üzerinde bulunacak logo” olarak tanımlandı.

Logonun amacı ise şöyle açıklandı:

“Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımız zamanının büyük bir kısmını eğitim kurumlarında geçirmekte ve beslenme ihtiyaçlarını bu kurumlar bünyesinde faaliyet gösteren kantin, kafeterya, büfe vb. yerlerden sağlamaktadır. Bu nedenle kantin, kafeterya, büfe gibi çocuklarımıza hizmet veren gıda işletmelerinde çocuklarımızın tüketimine sunulan gıdaların güvenilirliği ve bu işletmelerin hijyen şartları büyük önem taşımaktadır.

Logonun amacı

Çocuklarımızın güvenilir gıdalarla dengeli ve yeterli beslenmesini sağlamak amacıyla okul gıdalarında ortak logo uygulamasına geçilmesi; okul çağı çocuklarının bilinçli gıda tüketme konusunda bilgi sahibi olmalarını sağlayacaktır. Ayrıca kantin denetimleri daha etkin bir şekilde yapılabileceği gibi kantinciler açısından da satışı yapılacak ürünlerin belirlenmesi açısından kolaylıklar sağlayacaktır.

Geleceğimiz olan sevgili çocuklarımızın güvenilir, aynı zamanda yeterli ve dengeli beslenmeleri amacıyla başlatılan bu uygulamada; Kıymetli okul yönetim kadroları, Değerli öğretmenlerimiz, eğitim kurumlarındaki gıda işletmecileri ve ebeveynlerimiz ile büyük bir ekip olduğumuzun bilincindeyiz. Bu uygulama ile çocuklarımızın farkındalığının arttırılması, bilinçli seçimlere yönlenerek bunu davranış haline getirmeleri amaçlanmaktadır.”

Okul Gıdası Logosu

 

Okul Gıdası Logosunun özellikleri

Yapılan duyuruya göre, ambalaj üzerinde yer alacak logonun çapı;

  • En geniş yüzeyi 80 cm² den büyük olan ambalajlarda veya kaplarda 2,5 cm,
  • En geniş yüzeyi 25 cm² ile 80 cm² arasında olan ambalajlarda veya kaplarda 2 cm,
  • En geniş yüzeyi 25 cm²’den küçük olan ambalajlarda veya kaplarda 1,5 cm, olarak uygulanacak.

Okul Gıdası Logosunda yer alan yazı karakterleri ve şekiller etikette kullanılan zemin ile kontrast oluşturacak şekilde kullanılacak.

Okul Gıdası Logo uygulaması, 2019-2020 eğitim-öğretim yılının birinci yarısında; 16/9/2019 tarihinde başlayacak.

Okul Gıdası Logosu bulunacak gıdalar: Kefir yok!

Etiketinde okul gıdası logosu bulunacak gıdalar;  Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan Okul Kantinlerinde Satılacak Gıdalar ve Eğitim Kurumlarındaki Gıda İşletmelerinin Hijyen Yönünden Denetlenmesi konulu Genelgenin ekinde yer alan Okul Sağlığı Bilim Kurulu Karar Tutanağında belirtilen kriterler esas alınarak belirlendi.

Ancak özellikle kefir gibi sağlığa büyük faydası olan bir süt ürününün dahi kantinlerde satılabilecek gıdalar arasında yer almaması tartışma yaratıyor.

Marketlerde satışı yasak!

Etiketinde okul gıdası logosu bulunan hazır ambalajlı gıdalar, Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özel okul/kurumların bünyesinde faaliyet gösteren; kantin, kafeterya, büfe, çay ocağı gibi gıda işletmelerinde satışa sunulacak. Bunun dışında herhangi bir satış noktasına arz edilemeyecek. Yani Okul Gıdası Logolu bir ürün markette satılamayacak.

Okul Gıdası Logosu, Tarım ve Orman Bakanlığından İşletme Kayıt/Onay Belgesi alan gıda işletmecileri tarafından, Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan Okul Kantinlerinde Satılacak Gıdalar ve Eğitim Kurumlarındaki Gıda İşletmelerinin Hijyen Yönünden Denetlenmesi konulu Genelgenin ekinde yer alan Okul Sağlığı Bilim Kurulu Karar Tutanağında belirtilen kriterlere uygun olarak üretilen hazır ambalajlı gıdalarda herhangi bir başvuruya gerek kalmaksızın kullanılacak.

Okul gıdası logosu hangi gıdaları kapsıyor?

Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özel okul/kurumların bünyesinde faaliyet gösteren; kantin, kafeterya, büfe, çay ocağı gibi gıda işletmelerinde satışa sunulacak olan hazır ambalajlı gıdaları kapsayan okul gıdası logosu, Genelgenin ekinde yer alan Okul Sağlığı Bilim Kurulu Karar Tutanağında yer alan eğitim kurumlarında satışı uygun olmayan gıda ve içecekler için kullanılmayacak.

Logo uygulaması, Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özel okul/kurumların bünyesinde faaliyet gösteren yemekhanelerde sunulan hazır ambalajlı olmayan gıdaları ise kapsamıyor.

sut-etiketi-gidahatti

Stikır yapıştırılabilecek

Basılı etiketlerinde önceden okul gıdası logosu olmayan, ancak Okul Kantinlerinde Satılacak Gıdalar ve Eğitim Kurumlarındaki Gıda İşletmelerinin Hijyen Yönünden Denetlenmesi konulu Genelgenin ekinde yer alan Okul Sağlığı Bilim Kurulu Karar Tutanağında belirtilen kriterlere uygun olan gıdalara da logo eklenebilecek.

Etiketinde okul gıdası logosu bulunma kriterlerine uygun olan gıdaların etiketine logo; ambalajdan ayrılmayacak/çıkmayacak şekilde uygun yöntemler ile eklenebilecek. Ancak bu durumda sahte stikır kullanımının önüne nasıl geçileceği de tartışmalı konulardan birisi…

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.