Gıda Hattı

Okul Gıdası başka bir Eylül'e kaldı

15 Eylül 2019, 00:54
Paylaş
Okul Gıdası başka bir Eylül'e kaldı

Okul Gıdası Logosu Uygulaması Usul ve Esasları Tebliği değiştirildi. Yapılan değişiklikle işletmelerin tebliğ hükümlerine uyum sağlamasına ilişkin süre 7 Eylül 2020 tarihine dek uzatıldı.

16 Eylül'de uygulama başlayacaktı!

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özel okullarda faaliyet gösteren; kantin, kafeterya, büfe, çay ocağı gibi gıda işletmelerinde satışı yapılacak gıdalara ilişkin Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu tarafından bir genelgeyle ‘Okul Gıdası Logosu’ uygulamasının 16 Eylül 2019 Pazartesi günü yürürlüğe girmesi bekleniyordu.

Konuyla ilgili Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Tarım ve Orman Bakanlığı arasında imzalanan ‘Okul Gıdası Logosu’ kapsamında okul kantinlerinde sadece logolu ürünlerin satışına izin vardı.

Başlamasına kısa bir süre kala ertelendiği iddia edildi...

Öte yandan, dün okul kantinlerinde satılacak ambalajlı gıdalar için 16 Eylül’de yürürlüğe girmesi beklenen Okul Gıdası Logosu uygulamasının, ertelendiği iddia edilmiş, Ankara Kantinciler Odası Başkanı Bayram Şahin, “Şu anda ‘Okul Gıdası Logosu’yla ilgili bir çalışma yapılıyor. 1 yıl süreyle erteleneceğine ait ilgili Bakanlıklarla bir görüşmemiz oldu" demişti.

İddialar gerçek çıktı ve 15 Eylül 2019 Tarihli ve 30889 Sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan değişiklikle, Okul Gıdası Logosu Uygulaması hükümlerine uyum sağlamasına ilişkin süre 7 Eylül 2020 tarihine dek uzatıldı.


İşte Okul Gıdası uygulaması hakkında gelen hüküm değişiklikleri..

MADDE 1 – 20/6/2019 tarihli ve 30807 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Okul Gıdası Logosu Uygulaması Usul ve Esasları Hakkında Tebliğ (Tebliğ No: 2019/29)’e aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

"Geçiş süreci"

GEÇİCİ MADDE 1 – (1) Bu Tebliğ kapsamında faaliyet gösteren gıda işletmecileri bu Tebliğ hükümlerine 7/9/2020 tarihine kadar uyum sağlamak zorundadır.”

MADDE 2 – Bu Tebliğ yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3 – Bu Tebliğ hükümlerini Tarım ve Orman Bakanı, Sağlık Bakanı ve Millî Eğitim Bakanı müştereken yürütür.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.