AramaArama
Gıda Hattı

Okul çocuklarına daha fazla sebze ve meyve yedirmenin yolu

10 Ağustos 2021, 11:05
Paylaş
Okul çocuklarına daha fazla sebze ve meyve yedirmenin yolu

Okul yemekhanelerinde çocukların ilk tercihi sebze ve meyve olmayabiliyor, ancak masada geçirdikleri süre uzadıkça bunları da yiyorlar.

Illinois Üniversitesi'nce yapılan araştırmaya göre okullarda öğle yemeği aralarının uzun tutulması, çocukların daha sağlıklı beslenmesine imkan tanıyor. Normal şartlarda çocuklar yemek masasında ortalama 10 dakika geçiriyor. Öğle yemeği için ayrılan süre daha uzun olsa da, öğrenciler yemeklerini alabilmek için sırada beklemek zorunda kalıyor. Ayrıca bu süre teneffüs zamanını da içinde barındırdığı için yemeğe ayrılan süre gerçekte çok daha kısa oluyor.

JAMA Network Open dergisinde yayınlanan araştırmada, çocukların 10 ve 20 dakika boyunca yemek masasında oturdukları beslenme biçimleri izlendi. Kısa süreli öğle yemeğinde çocukların verilen sebze ve meyve porsiyonlarını daha az tükettikleri görüldü. Diğer yandan atıştırmalık ve içeceklerin tüketim miktarında bir fark tespit edilmedi.

sebze ve meyve

Sebze ve meyve yemeye vakit kalmıyor

Bu sonuç çocukların masaya oturduklarında ilk olarak canlarının daha çok çektiği yiyecek ve içecekleri tüketmeleri ile ilişkili. Zaman kısıtlı olunca yemek bu yiyecek ve içeceklerle kısıtlı kalıyor. Diğer yandan, yemek için daha uzun zaman ayrılması, öğündeki diğer gıdaların da tüketilmesine olanak tanıyor.

Araştırmaya göre, ortalamada sebzelerin tüketimi meyvelerden daha düşük olsa da, öğle arasının daha uzun olması ile her iki gıda grubunun tüketiminde de ciddi bir artış görülüyor. Bu nedenle daha dengeli beslenme için okullarda öğle yemeği arasının, öğrencinin yemek masasında en az 20 dakika geçirebileceği şekilde ayarlanması öneriliyor.

Uzmanlar okullarda öğle yemeği masasında geçirilecek daha uzun bir zamanın sebze ve meyve tüketimini artırmanın yanında çocuklar arasındaki iletişimi de güçlendirebileceğini, sosyal etkileşimi artıracağını belirtiyorlar.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.