Gıda Hattı

Okul çağı çocukları nasıl beslenmeli? Dyt. Neslihan Öztürk Aktepe anlattı…

27 Eylül 2021, 19:01
Paylaş
Okul çağı çocukları nasıl beslenmeli? Dyt. Neslihan Öztürk Aktepe anlattı…

Gıdahattı Bilim Kurulu Üyesi Diyetisyen Neslihan Öztürk Aktepe, okul çağındaki çocukların beslenmesiyle ilgili önemli bilgiler paylaştı, anne babalara seslendi…

Koronavirüs pandemisi nedeniyle 1,5 yıla yakın bir süre çocuklar uzaktan eğitimle, ağırlıklı olarak evde zaman geçirdi. Fiziksel aktivite sınırlandığı gibi, beslenme alışkanlıkları da bu süreçte olumsuz etkilendi. Uzun bir aranın ardından, kısa bir süre önce okullar gerçek anlamda açıldı. Çocuklar ve gençler fiziki olarak okul ve sınıf ortamında eğitim almaya başladı.

Peki bu dönemde beslenme anlamında çocukların nelere dikkat etmesi gerekiyor? Anne babalar nelere dikkat etmeli?

Diyetisyen Neslihan Öztürk Aktepe Gıdahattı’na özel yaptığı açıklamada, okul çağındaki çocukların beslenmesini, bağışıklık sistemini güçlendirmek için nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlattı.

koronavirüs

Çocuklarda bağışıklığın düşmanlarına dikkat!

Çocukların yeterli ve dengeli beslendiğinde büyüme gelişmelerinin normal, bağışıklıklarının güçlü, okuldaki bilişsel kapasitelerinin ise daha fazla olacağını söyleyerek sözlerine başlayan Dyt. Aktepe, “Bağışıklığın çocuklarda da düşmanları var. Bunlardan ilki stres. Anne babalar olabildiğince çocuklarını rahat ettirmeli.

Egzersiz yapmamak da olumsuz bir etken. Pandemide çocuklar çok fazla evde kaldı. Artık, pandemi şartlarına uygun olarak onlara uygun bir egzersiz programı hazırlanmalı. Su içmemek ve sağlıklı, yeterli beslenmemek ve yeterli, kaliteli uyumamak da burada diğer olumsuz etkenler” diye konuştu.

Çocuklar nasıl uyumalı?

Gün, aslında geceden başlar diyen Aktepe, “Çocuklar, geceleri en geç 9 buçukta yatmalı. Daha küçük çocuklar, daha da erken yatmalı. Büyüme hormonu, 9’da maksimum seviyeye çıkar. Çocuklar bu saatte uykuda olursa, büyüme ve gelişmeleri normal olur. Hafızları da çok iyi çalışır, okuldaki başarıları artar” dedi.

Okul çağı çocukları nasıl beslenmeli?

Beslenmede kalsiyumun önemine de değinen Dyt. Aktepe, “Kalsiyum çok önemli. Süt ve süt ürünleri, bu açıdan zengin. Kalsiyum, en iyi akşam saatlerinde emiliyor. Ancak, tavsiyem, yatmadan önce çocuklara süt, yoğurt veya kefir vermemek. Uykudan 1.5 – 2 saat öncesinde bu gıdalar alınmalı. Bu sayede sindirim sistemiyle ilgili şikayetler önlenebilir” diye konuştu.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için nelere dikkat edilmeli?

Çocukların sağlam bir bağışıklığa sahip olması için dikkat edilmesi gerekenleri anlatan Dyt. Aktepe, okul çağındaki çocukların beslenmesi hakkında şunları söyledi:

“Beslenmede demir, çinko zengin olmalı. D ve A vitaminlerin alınmalı. Demirden zengin gıdalar yumurta ve et; çinko için de deniz ürünleri tüketilmeli. D ve A vitaminleri için de doktora danışarak, gerek duyulursa takviye alınabilir.

Haftada 3 kez balık tüketmesi gerekli, bu kadar balık tüketemiyorsa, her gün balık yağı alması gerekiyor. Bu hem bağışıklığının güçlü olmasını, hem de okul başarısının artmasını sağlayacaktır.

Çocuklar kahvaltı, öğle ve akşam yemeklerinde ne yemeli?

Çocuklar güne mutlaka kahvaltı ile başlasın. Yumurta mutlaka hayatında olsun, bu sayede bağışıklığı daha güçlü olacak, okulda daha başarılı olacaktır. Kahvaltı atlandığında mide bulantısı, karın ağrısı, baş ağrısı, baş dönmesi, uyuklama gibi sorunlar yaşanabilir.

Öğle yemeğini okulda kontrol etmek gerekiyor. Yemekte çorba, mantı, hamurlu tatlılar bir aradaysa, çocuğunuzun öğrenme kapasitesi düşebilir. Bunlar insülin salgısını maksimum seviyeye çıkaracağı için, çocuğunuz öğle yemeğinden sonra uyuklayacaktır. Biraz daha protein ağırlıklı besinler çocuğun hem tok kalmasını

Akşam yemeği de öğle yemeğine göre ayarlanmalı. Bir haftalık sürede, çocuğunuz bakliyat, sebze, kırmızı et, beyaz et, balık gibi ürünlerin hepsinden yemiş olacak.

Ara öğünde neler yenebilir?

Ayrıca, öğleden sonra bir ara öğün de yapmalı. Süt ve kefiri ders aralarında çok rahat tüketebilir. Yanına kuruyemiş veya meyve verebilirsiniz.

Çocuklar ne kadar su içmeli?

Çocuğunuzun ne kadar su içtiğini lütfen kontrol edin. Yaşlara göre çocukların içmesi gereken su miktarı farklıdır. 1-3 yaş grubu 1,3 litre, 4-8 yaş grubu 1,4 litre; 9-13 yaş grubunda kız çocukları 2,1, erkek çocukları 2,4 litre; 14-18 yaş grubunda kızlar 2,3, erkekler 3,3 litre su içmelidir. Çocukların kullandığı su şişeleri de çok iyi dezenfekte edilmeli.”

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.