AramaArama
Gıda Hattı

Okul çağı çocukları için sağlıklı beslenme önerileri

18 Eylül 2017, 14:57
Paylaş
Okul çağı çocukları için sağlıklı beslenme önerileri

Türkiye’de yaklaşık 18 milyon öğrenci ders başı yaparken, Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu (THSK), büyüme ve gelişmenin en hızlı olduğu okul çağındaki çocukların beslenmesine ilişkin uyarı ve önerilerde bulundu.

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu (THSK) internet sitesinde yer alan, “Sağlıklı Beslenelim Hareket Edelim” başlıklı açıklamada, okul çağının, büyüme ve gelişmenin en hızlı olduğu ve yaşam boyu sürebilecek davranışların büyük ölçüde oluştuğu çok önemli bir dönem olduğunun altı çizildi.

thsk-logo-gidahattiYetersiz ve dengesiz beslenmenin yol açtığı sorunlar

Öğrencilerin iyi bir şekilde büyüme ve gelişmelerinin yanında okul başarısının da sağlıklı beslenme ile ilgili önemli bir husus olduğu vurgulanan açıklamada, yetersiz ve dengesiz beslenen öğrencilerin; dikkat sürelerinin kısaldığı, algılamalarının azaldığı, öğrenmede güçlük ve davranış bozuklukları geliştiği, okulda devamsızlık sürelerinin uzadığı ve okul başarılarının düştüğü bildirildi.

beslenme-5-11-yas-thsk-gidahattiOkul çocukları için sağlıklı beslenme önerileri

Sağlıklı beslenme için temel besin gruplarında bulunan besinlerden, öğünlerde yeterli miktarda ve dengeli bir şekilde tüketilmesi gerektiği kaydedilen açıklamada, beş besin grubu ve içerdikleri besinler şöyle açıklandı:

Süt ve ürünleri: Süt, yoğurt, peynir, kefir, dondurma vb. içerir.

Et ve ürünleri, yumurta ve kuru baklagiller ile sert kabuklu yemişler/ yağlı tohumlar: Et, tavuk, balık, yumurta, kuru fasulye, nohut, mercimek gibi yiyeceklerin yanı sıra ceviz, fındık, fıstık gibi sert kabuklu yemişler/yağlı tohumlar yer alır.

Sebzeler: Taze ve kuru sebze

Meyveler: Taze ve kuru meyveleri içerir.

Ekmek ve tahıllar: Ekmek, makarna, erişte, kuskus, bulgur, yulaf, arpa, pirinç ve kahvaltılık gevrekleri içerir.

beslenme-12-18-yas-thsk-gidahattiKahvaltı, en önemli öğün

THSK açıklamasında, sağlıklı beslenme için şu uyarı ve önerilerde bulunuldu:

“En önemli öğün kahvaltıdır. Bütün gece süren açlıktan sonra, vücudumuz ve beynimiz güne başlamak için enerjiye gereksinim duymaktadır. Kahvaltı yapılmadığında veya uzun süreli açlıklarda dikkat dağınıklığı, yorgunluk, baş ağrısı ve zihinsel performansta azalma olmaktadır. Bu nedenle, güne yeterli ve dengeli yapılan bir kahvaltı ile başlamak okul başarısının artmasında son derece önemlidir.

kahvalti-ogrenci-gidahattiGün boyu fiziksel ve zihinsel performansın en üst düzeyde tutulabilmesi, düzenli olarak ana ve ara öğünleri tüketmeniz ile mümkündür. Bu nedenle, öğün atlanmamalıdır. Günlük tüketeceğiniz besinlerin 3 ana, 2 ara öğünde alınması en uygun olanıdır.

Okulda ya da evde dinlenirken, ders çalışırken ara öğün ve atıştırmalarda tüketilecek besinlere dikkat edilmelidir. Sağlıklı besinler tercih edilmelidir. Örneğin; şeker ve şekerli yiyecek ve içecekler, cips, kolalı ve gazlı içecekler yerine süt, yoğurt, ayran, sütlü tatlılar, tam tahıllı ekmek arası peynir, meyve, taze sıkılmış meyve suyu, kuru meyve veya ceviz, fındık, badem gibi yağlı tohumları hatta kavrulmamış olarak tüketmeyi tercih edilmesi yararlı olacaktır.

“Açıkta satılan besinler güvenilir değil”

Okul kantinleri, büfe gibi yerlerden satın alınan besinlerin seçerken benzer dikkat gösterilmelidir.

Ambalajlı tüm yiyecek ve içecekleri satın alırken etiket bilgisinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan üretim izninin bulunmasına, son kullanım tarihinin geçmemiş olmasına, ambalajsız satılan tost, simit, poğaça gibi yiyeceklerin de temiz ve güvenilir şekilde hazırlanmış olmasına dikkat edilmelidir.

okul-kantini-gidahattiAçıkta satılan besinler, yeterince güvenilir ve temiz değildir. Ayrıca, uygun koşullarda muhafaza edilmedikleri için çabuk bozulma riski taşırlar. Bu nedenle, özellikle okul çevresinde açıkta satılan besinler satın alınmamalıdır.

Fiziksel aktivite

Vücudunuzun düzenli çalışması, tükettiğiniz besinlerin vücuda yararlılığının artırılması, fiziksel, zihinsel ve duygusal gelişiminize katkı sağlaması açısından günde 60 dakika fiziksel aktivite yapılmalıdır.

Anne baba ve öğretmenler çocukların büyüme ve gelişmelerini izleme ve sağlıklı beslenme davranışları geliştirmeleriyle yakından ilgilenerek, kendi beslenme ve fiziksel aktivite alışkanlıkları ile örnek olmalıdır.

Çocukların sevdikleri herhangi bir spor dalı ile ilgilenmeleri teşvik edilmeli, okul spor kulüp aktiviteleri arttırılmalıdır.

Günlük ev işlerine yardımcı olmaları vb. sağlanarak gün içerisinde hareketlerini arttırmalarına yardımcı olunmalıdır.

cocuk-dis-fircalama-2-gidahattiTemizliğe dikkat!

Sağlıklı yaşam için çocuklara el yıkama ve diş fırçalama alışkanlığının kazandırılması çok önemlidir. Kirli eller, basit bir soğuk algınlığından ölümcül hastane enfeksiyonlarına kadar pek çok hastalığın nedeni olabilmektedir.

Özellikle yemek yemeden önce ve sonra, tuvalete girdikten sonra, dışarıda oyun oynadıktan sonra, dışarıdan eve gelince eller, sabun ile iyice ovuşturarak yıkanmalıdır.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.