Gıda Hattı

Oğuzhan Asiltürk kimdir? Oğuzhan Asiltürk hayatı

1 Ekim 2021, 18:04
Paylaş
Oğuzhan Asiltürk kimdir? Oğuzhan Asiltürk hayatı
Kardiyak arrest hastalığı sebebiyle bugün hayatını kaybeden Oğuzhan Asiltürk'ün cenazesi sonrası Fahrettin Koca'dan açıklama geldi. Kardiyak arrest hastalığı nedeniyle Oğuzhan Asiltürk'ün hayatını kaybettiğini açıkladı.

Oğuzhan Asiltürk biyografi

doğum; 25 Mayıs 1935

ölüm; 1 Ekim 2021

mesleği; Türk siyasetçidir.

Evli ve dört çocuk babasıydı. İçişleri Bakanlığı ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı görevlerinde bulunmuş, son olarak Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanlığı görevini yürütmüştür.

Oğuzhan Asiltürk hayatı

İlk ve ortaokulu, liseyi Malatya’da okudu. Üniversite eğitimini ise İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesinde tamamladı. İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi'ni bitirdi. Bir süre serbest müşavirlik ve mühendislik yaptı.

13 Eylül 2021 tarihinde COVID-19'a bağlı nefes darlığı nedeniyle Ankara Şehir Hastanesi'ne kaldırılan Asiltürk, 1 Ekim 2021 saat 09.00 sıralarında kalp krizi geçirerek öldü.

Siyasi kariyeri

14. ve 15. Dönem Ankara; 19., 20. ve 21. Dönem Malatya milletvekilliği ile İçişleri, Sanayi ve Teknoloji Bakanlıkları yaptı.

MSP Davası sebebiyle bir yıl gözaltında kaldı, yargılandı ve beraat etti. 10 yıl süreyle siyasetten yasaklandı, yasağı 1987 Anayasa referandumu ile kalktı. Yasağı kalktıktan sonra ilk kongrede RP'nin genel sekreterliğine seçildi. 11 yıl sonra tekrar Malatya'dan milletvekili seçildi. Fazilet Partisi'ne girdi. Milli Görüş lideri Necmettin Erbakan'ın ölümünün ardından Saadet Partisi'nin kurucuları arasında yer aldı ve Saadet Partisi'nin YİK başkanlığına seçildi.

Türkiye siyasetini yoğun biçimde meşgul eden askeri müdahaleler konusunda kendine has fikirler beyan eden Oğuzhan Asiltürk, Ergenekon ve Balyoz davalarıyla orduda bulunan Anti-Amerikancı kadroların tasfiye edildiğini iddia etti. Yine 28 Şubat sürecinin de ordunun tamamına mâl edilemeyeceğini savunan Asiltürk, bir grup cuntacı generalin medya, iş adamları ve diğer siyasi partilerin de desteğiyle 28 Şubat sürecini başlattığını ifade etmektedir.

7 Ocak 2021'de Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşen Asiltürk, Erdoğan'ın kendisine İstanbul Sözleşmesi'nin kalkacağını söylediğini belirtti. 20 Mart 2021'de yayınlanan Cumhurbaşkanı kararıyla Türkiye, İstanbul Sözleşmesinden çekildi.

Eserleri

Sosyal Yapının Güçlendirilmesi

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.