AramaArama
Gıda Hattı

Öğretmenler ücretsiz akıl ve zeka oyunları oynayabilecek!

31 Ocak 2020, 17:42
Paylaş
Öğretmenler ücretsiz akıl ve zeka oyunları oynayabilecek!

Akıl ve zeka oyunlarının ülke genelinde yaygınlaştırılması amacıyla geliştirilen “GriCeviz Bilişsel Beceri Beceri ve Zihinsel Gelişim Platformu” uygulaması, 1 milyon öğretmenin ücretsiz olarak kullanımına açıldı. GriCeviz Platformu, bilişsel becerilerin ve zihinsel yeteneklerin değerlendirilmesi ve geliştirilmesini hedefleyen; 6 kategoride (Sözel, Sayısal, Görsel, Mantık, Bellek ve Dikkat), 24 farklı oyunlaştırılmış zihin egzersizinden oluşan bir mobil oyun uygulaması...

“GriCeviz Bilişsel Beceri Beceri ve Zihinsel Gelişim Platformu” uygulamasının Millî Eğitim Bakanlığı bünyesindeki yaklaşık 1 milyon öğretmenin kullanımına ücretsiz olarak açılmasına ilişkin protokol, düzenlenen törenle imzalandı.

Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Adnan Boyacı ve Halıcı Bilgi İşlem A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Emrehan Halıcı tarafından imzalanan protokolle, GriCeviz Platformu, Bakanlık bünyesindeki tüm öğretmenlerin kullanımına açıldı. Öğretmenler, GriCeviz uygulamasını MEBBİS üzerinden temin edecekleri kullanıcı bilgileriyle kullanmaya başlayabilecekler.

GriCeviz Platformu nedir?

İnsan bilişsel becerilerinin yapı ve içeriği ile ilgili geleneksel iki kuramın ortaklığından oluşan Cattell-Horn-Carroll (CHC) Zekâ Kuramı temel alınarak hayata geçirilen GriCeviz Bilişsel Beceri ve Zihinsel Gelişim Platformu, bilişsel becerilerin ve zihinsel yeteneklerin değerlendirilmesi ve geliştirilmesini hedefleyen; 6 kategoride (Sözel, Sayısal, Görsel, Mantık, Bellek ve Dikkat), 24 farklı oyunlaştırılmış zihin egzersizinden oluşan mobil oyun uygulaması.

TÜBİTAK destekli “GriCeviz Yapay Zeka Algoritması” sayesinde makine öğrenmesi teknikleri uygulanarak kullanıcıların öğrenme hızlarını artıracak oyun seçenekleri sunuluyor. Gelişmiş yönetim panelinde kullanıcıların performansları ve gelişim süreçleri ayrıntılı rapor seçenekleriyle izleniyor. Kullanıcıların güçlü ve zayıf yönlerinin tespit edilmesine kılavuzluk eden GriCeviz’de her kullanıcının performansı gözlemlenerek öğrenme karakteristikleri çıkarılıyor ve her kullanıcıya “kişiye özel” bir deneyim sunuluyor.

Yurt dışında da kullanıma sunuldu

GriCeviz Projesi, ODTÜ-Halıcı Yazılımevi’nde Psikoloji, Yapay Zeka, Özel Eğitim, PDR, Ölçme Değerlendirme ve Yazılım alanlarında çalışan bilim insanları, mühendisler, eğitimciler ve zeka oyunları yarışmalarında üstün başarılar göstermiş yarışmacılardan oluşan geniş bir ekip tarafından geliştirildi. Emrehan Halıcı’nın 40 yılı aşkın süredir hazırladığı Akıl Oyunları Soruları ve Zeka Oyunları yarışmalarından edindiği deneyimler ışığında geliştirilen ve Akademik Kurulunda Prof. Dr. Ferhunde Öktem, Prof. Dr. Ayşegül Ataman, Prof. Dr. Halil Yurdugül, Doç. Dr. Sait Uluç, Prof. Dr. Soner Yıldırım, Prof. Dr. Uğur Halıcı’nın bulunduğu GriCeviz, yurt dışında da “Brainquire” adıyla kullanıma sunuldu.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.