Gıda Hattı

OGM’ye personel alımı başvuruları başladı. Mülakat yapılacak mı?

13 Eylül 2019, 11:06
Paylaş
OGM’ye personel alımı başvuruları başladı. Mülakat yapılacak mı?

Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü’nde 5.000 kadroya yapılacak personel alımı için başvurular başladı. Bakanlık, mülakat sınavı yapılıp, yapılmayacağına da açıklık getirdi.

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan, Orman Genel Müdürlüğü’ne (OGM) personel alımına ilişkin yazılı bir açıklama yapıldı.

Mülakat ve uygulama sınavı yapılmayacak kadrolar

OGM’de 5.000 kadroya yapılacak personel alımına ilişkin başvuruların başladığı vurgulanan açıklamaya göre, bu kadrolardan 1.146 adet sözleşmeli personel alımıyla ilgili branş ve kadro sayıları şöyle:

Orman Endüstri Mühendisi (10), Bilgisayar Mühendisi (7), Makine Mühendisi (9), İnşaat Mühendisi (12), Yazılım Mühendisi (7), Avukat (65), Biyolog (11), Laborant (11), Tekniker (1), Büro Personeli (708), Ön Lisans Mezunu Destek Personeli (200) ve Ortaöğretim Mezunu Destek Personeli (100)

Açıklamada, bu branşlarda “Mülakat ve Uygulama Sınavı” yapılmayacağı, KPSS puan sıralaması esas alınmak suretiyle adayların mezuniyet durumlarına göre tercih ettiği pozisyon için en yüksek puan alan adaydan başlamak üzere adayların yerleştirme işleminin yapılacağı bildirildi. Başvurular, 12-23 Eylül 2019 tarihleri arasında yapılacak.

Sözleşmeli orman mühendisi ve orman muhafaza memuru alımı

1.150 sözleşmeli Orman Mühendisi ile 2.700 sözleşmeli Orman Muhafaza Memuru olmak üzere toplam 3850 personel alımı ise “KPSS Puanı ve Uygulamalı Sınav” usulüyle yapılacak.

Zorlu arazi ve ekstrem iklim koşullarında orman yangını ve kaçakçılık ile mücadele başta olmak üzere birçok tehlikeli görevleri ifa edecek olan bu personelin teknik bilgisi, yöneticilik yeteneği, fiziki yeterliliği, arazi çalışmalarına uyum kabiliyetini kapsayan uygulamalı sınav yapılmasının hem gerekli hem de yasal bir zorunluluk olduğu belirtilen açıklamada, uygulamalı sınavların her aşamasının görsel olarak kayıt altına alınacağı kaydedildi.

Sendika ve meslek örgütleri gözlemci bulundurabilecek

Orman Mühendisleri ile Orman Muhafaza Memurları için uygulamalı sınav kapsamında bulunan Genel Kültür sorularından oluşan mülakat soruları için her adaya eşit (20 puan) puan verilerek uygulamalı sınava başlanacak. Adaylar sadece yasa gereği uygulamadaki bilgi ve becerileri ile yarışacaklar.

Meslek örgütleri (Orman Mühendisleri Odası), Sendika (Yetkili memur Sendikası), STK (Orman Muhafaza Memurları Derneği) temsilcilerinden oluşacak 3 kişilik heyet, sınav yerlerinde sınava müdahale etmeksizin gözlemci olarak bulunabilecekler. Başvuru yapan adaylardan, alım yapılacak kadro sayısının 4 katı kadar kişi çağrılacak.

Söz konusu kadrolara müracaatlar, 24 Eylül-07 Ekim 2019 tarihleri arasında yapılacak.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.