Gıda Hattı

OGM’den ormanların işgaline son verecek uygulama!

29 Kasım 2019, 10:03
Paylaş
OGM’den ormanların işgaline son verecek uygulama!

Kadastro çalışmaları ile 19,8 milyon hektarlık orman alanında tapuların çıkartıldığını belirten Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, artık kimsenin ormanları işgal edemeyeceğini bildirdi. Pakdemirli, “Zaten ormanlarımızı uydudan takip ediyoruz, bir işgal söz konusu olamaz. Böyle bir durumda hapis cezası var. Eğer bir yapılaşma da var ise yıkıyoruz. Kimse böyle bir şeye teşebbüs etmesin, ormanların kapı gibi tapuları var” dedi.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Orman Genel Müdürlüğü (OGM) ülkemizde 19,8 milyon hektarlık orman alanında tapu işlemlerini tamamlayarak tapularını aldı.

OGM’nin elinde 19,8 milyon hektarın tapusu var

Orman kadastrosunun yapılmaya başlandığı 1937 yılından 2003 yılına kadar 66 yılda 12 milyon hektar orman alanının kadastrosu yapıldığını bildiren Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, “Geçen bu 66 yılda toplam 4.4 milyon hektar ormanın tapusu alınabilmişti. 2003 yılından 2019 yılına kadar geçen 16 yıllık süre zarfında ise 12,1 milyon hektar orman kadastrosu yapılarak, 15,4 milyon hektarın tapusu alındı” diye konuştu.

Ülkemizde toplamda 24,1 milyon hektar orman alanının kadastrosunun yapıldığını belirten Pakdemirli, “19,8 milyon hektarın tapusunun ise OGM’de bulunduğunu söyledi.

“Kimse ormanları işgal edemez”

Artık kimsenin ormanları işgal edemeyeceğini belirten Bakan Pakdemirli, “Zaten ormanlarımızı uydudan takip ediyoruz. Kaldı ki tapuları da elimizde, bir işgal söz konusu olamaz. Böyle bir durumda hapis cezası var. Eğer bir yapılaşma da var ise yıkıyoruz. Kimse böyle bir şeye teşebbüs etmesin, ormanların kapı gibi tapuları var” değerlendirmesinde bulundu.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.