Gıda Hattı

Özilhan Pakistanlı Coca-Cola'yı Alıyor

17 Aralık 2007, 17:16
Paylaş

7 ülkede Coca-Cola’yı üretip satan Anadolu Grubu’nun patronu Tuncay Özilhan, Coca-Cola’nın Pakistan’daki şirketini almak için masaya oturdu

TÜRKİYE dışında Kazakistan, Azerbaycan, Kırgızistan, Ürdün, Suriye ve Irak pazarlarında Coca-Cola ününlerinin üretim ve satışını yapan Tuncay Özilhan’ın şirketi Coca-Cola İçecek (CCİ) yeni hedef pazarını Pakistan olarak belirledi. CCİ böylece bölgesel içecek devi olma konusundaki politikasını bir adım daha ileri taşıdı. CCİ’nin Pakistan pazarına ilişkin operasyonlarına ilişkin karar şirketten İMKB’ye gönderilen açıklamayla duyruldu. Yapılan açıklamada şirketin çoğunluk hissesi The Coca-Cola Company’ye (TCCC) ait olan Pakistan’daki Coca-Cola Beverages Pakistan Ltd.’nin (CCBPL) hisse devri ile ilgili olarak TCCC ile görüşmelere başladığı belirtildi.

The Coca-Cola Company’le yapılan görüşmeler konusunda bir sorun beklenmezken CCİ’nin kısa sürede dünyanın en büyük gazlı içecek pazarlarından Pakistan’daki şirketi devralması bekleniyor. Özilhan’a ait CCİ’nin genişlemesinde önemli yapması beklenen Pakistan pazarı The Coca Cola Company’nin yönetimi tarafından kısa süre önce Türk yönetici Ahmet Bozer’e bağlanmıştı. TCCC yönetimi ayrıca geçen hafta aldığı bir kararla CCİ’nin eski İcra Kurulu Başkanı Muhtar Kent’i Coca-Cola dünyasının bir numaralı ismi olarak CEO’luk görevine getirme kararı almıştı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.