Gıda Hattı

Özilhan ile Ülker, Migros için Bir Araya Geldi

7 Kasım 2007, 16:26
Paylaş

Migros’un satışında bağlayıcı olmayan ilk teklifler alındı. Petkim ihalesine birlikte giren Ülker ile Tuncay Özilhan’ın Anadolu Grubu sürpriz talipler arasında yer aldı. Migros’a talip olanlar arasında Sabancı şirketi Carrefoursa, Kiler Grubu, İsveçli perakende devi ICA ve uluslararası yatırım fonlarının da adı geçiyor

Perakende sektörünün en büyük oyuncusu Migros’un satışı için bağlayıcı olmayan teklif verme süresi pazartesi akşamı dolarken sektörde kulisler hareketlendi. Türkiye ve yurtdışında toplam 702 bin metrekare satış alanına sahip 944 mağaza (6 aylık bilanço dipnotları) ve 5.5 milyar YTL’lik cirosuyla (2007 hedefi) Türkiye’nin en büyük perakendecisi Migros’un kesin röntgeninin görülebileceği bilgi odasına girmek için birçok devin başvuru yaptığı belirtildi.

Ülker -Anadolu sürprizi

Mİgros’a teklif veren bir başka önemli grup da Ülker Topluluğu ile Tuncay Özilhan’ın sahibi olduğu Anadolu Grubu. Satışa yakın kaynaklar Petkim ihalesine de birlikte katılan iki ortağın yabancı bir fonla birlikte bağlayıcı olmayan teklif verdiğini belirtiyor. Müşteriler arasında Kuzey Avrupalı bir devin de ismi öne çıkıyor. Bin 668 mağazasıyla İsveç’in en büyük perakendecisi olan ICA’nın teklif verenler arasında yer aldığı belirtiliyor. Öte yandan perakende kulislerinde Migros’a bağlayıcı olmayan teklif veren şirketlerin sayısı 3-4 adetten başlayıp 10’un üzerine kadar çıktığı konuşuluyor. Aralığın bu kadar geniş olmasında başlıca etken uluslararası özel sermaye fonları. Söz konusu fonların arasında Rus Alfa Grubu’na ait bir şirketin de bulunduğu ifade ediliyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.