Gıda Hattı

Özel Sektör ABD'den Damızlık Hayvan İthal Etmek İstiyor

18 Ekim 2007, 17:41
Paylaş

Türk-Amerikan Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Brent Scowcroft'u makamında kabul eden Mehmet Mehdi Eker, iki ülke tarım bakanlıkları arasında 1995'te imzalanan mutabakat zaptının süresinin dolduğunu, bu zaptın yenilenmesi konusunda çalışmalar yürütüldüğünü söyledi.

Türkiye ile ABD arasında karşılıklı olarak tarımsal ürünlerin ihracat ve ithalatının önemli oranda arttığına dikkat çeken Türk-Amerikan Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Brend Scowcroft da iki ülke arasında tarımsal işbirliğine yönelik mutabakat zaptının hemen hemen tamamlandığını ve gelecek nisan ayında imzalamayı beklediklerini söyledi.

Bakan Eker, Washington'da bulundukları sürede Türk-Amerikan Konseyi'nin bazı üyeleriyle, Türkiye'de özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde tarım, gıda konularında ortak yatırımların yapılmasına ilişkin görüşmeler gerçekleştiğini anlattı. İki ülke arasında tarımsal ürünler ve hayvancılıkla ilgili ticari konularda bazı meseleler olduğunu ifade eden Eker, “Türkiye'nin Amerika'dan damızlık ithalatıyla ilgili, daha önceden BSE hastalığı sebebiyle birtakım şeyler vardı” dedi.

Eker, şu anda bu ticaretin önünün açılmasıyla ilgili bir uygulama yapıldığını belirterek, "Bazı Türk firmalarının ABD'de damızlık hayvan ithalatıyla ilgili çalışmaları var. Karar verildi. Türk özel sektörü orada hayvan seçimiyle ilgili çalışma yürütüyor" diye konuştu.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.