Gıda Hattı

ÖTV Düştü, Şarapçı Yeni Yatırım İçin Bağlara Koştu

20 Şubat 2008, 01:38
Paylaş

Ucuz sofra şarabında verginin yüzde 45 düşürülmesi sektörde yatırım yarışını başlattı. Sevilen Şarapları 2 yıldır ertelediği bağ yatırımı için düğmeye basarken Bağcı Şarapları da Mürefte'de yabancı ortakla kurmayı düşündüğü bağı tek başına kurma kararı aldı.

Maliye Bakanlığı'nın sofra şarabı üzerindeki vergiyi yüzde 45 azaltması yatırımcıların yüzünü güldürdü. Türkiye'deki şarap tüketiminin yüzde 80'ini oluşturan sofra şaraplarındaki bu indirim bugüne dek yatırım yapmayı planlayıp kayıtdışı nedeniyle vazgeçen üreticileri de harekete geçirdi.

İzmir merkezli Sevilen Şarapları yaklaşık 2 yıldır ertelediği 400-500 dönümlük bağ yatırımını önümüzdeki yıllarda hayata geçirme kararı aldı. Sevilen Pazarlama Müdürü Enis Güner, "Kazandığımızı bağlara yatırmayı ilke edinen bir firma olarak yüksek Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) nedeniyle bir türlü ek yatırım yapamıyorduk. Nihayet olumlu bir gelişme oldu. Biz de bunun üzerine 2 yıldır erteleyip durduğumuz 1.5 milyon dolarlık bağ yatırımımızı hayata geçirme kararı aldık" dedi.

Bağcı Şarapları Yönetim Kurulu Başkanı Fehmi Bağcı, "Biz Trakya'da 4-5 milyon euroluk bağ yatırımı yapmayı planlıyorduk ve yabancı ortaklarla görüşüyorduk. Ama şimdi onları arayıp tek başımıza bu yatırımı yapmaya karar verdiğimizi söyleyeceğiz" dedi.

5 milyon euroluk bağ yatırımı

Kayıtdışı üretim nedeniyle dönem dönem ciddi sıkıntılar yaşadıklarını söyleyen Bağcı, zor durumda kaldıkları dönemde işten çıkardıkları elemanları da yeniden işe alacaklarını belirtti. Bağcı, "Önümüzdeki günlerde 10 kişiyi alacağız, daha sonra da 10 kişiyi daha işe alacağız" dedi.

Sevilen Şarapları Yönetim Kurulu Üyesi Güner ise 2 yıldır erteledikleri bağ yatırımını Denizli'de yapacaklarını söyledi. Vergideki indirimle Türkiye'ye yatırım yapacak yabancı firmaların da artacağını belirten Güner, kayıtdışının azalması ve sektörün yeniden toparlanabilmesi için ise birkaç yıla ihtiyacı olduğunu kaydetti.

Şaraptaki vergi indirimiyle şarap ve rakı arasındaki fiyat makasının da biraz olsun daraldığına dikkat çeken Bağcı, mevcut durumda rakının pazarından pay alabileceklerini ifade etti. Bağcı sözlerini şöyle sürdürdü: "Rakı karşısında rekabet şansımız bu vergi indirimiyle arttı. Türk halkının şarap kültürü olmadığı için rakı tercih ediliyordu. Bu durumun biraz değişmesi söz konusu olabilir."

Turizm sezonunda satışlar artacak

Yüksek ÖTV nedeniyle kayıtdışı şaraplara yönelen "her şey dahil sistemi"yle çalışan otellerin de yeni düzenleme ile tercihlerinin değişeceğine dikkat çekiliyor. Türkiye'de turistik bölgelerde yıllık 20 milyon litre kayıtdışı şarap tüketildiğini belirten sektör yetkilileri "Yerli şarap firmaları vergideki indirimi fiyatlarına yansıtarak bu pazarı elde etmeye çalışacak. Şarap firmaları yeni uygulamayla turizm sezonunun açıldığı mart ve nisanda rekor satışlara imza atmayı hedefliyor" dedi.

100 bin üzüm üreticisine de umut

Yeni uygulamanın çiftçileri de olumlu etkileyeceğini söyleyen eski Şarap Üreticileri Derneği Başkanı Yasin Tokat, "Yüksek ÖTV'den sektör darbe almıştı. Bunu sarmak yıllar alabilir. 1-2 yıl içerisinde canlanma olacaktır. Sofra şarabına yönelik üzüm üreten çiftçi de en azından bundan sonra önünü görerek üretim yapabilecek. Türkiye'de Tekirdağ, Mürefte, Şarköy, Denizli ve İzmir bölgelerinde tahmini 100 bin çiftçi bağcılıkla geçimini sağlıyor. İndirimi üreticiye de umut oldu" dedi.

Pahalı şaraplara indirim yok

2005'teki yüzde 118'lik ÖTV'den sonra iç tüketim 6 milyon litreye geriledi. Şubattaki düzenlemeyle taze üzüm, köpüklü şaraplar hariç üzüm şırasından alınan maktu vergi 3.28 YTL'den 1.75 YTL'ye düştü. Elma, armut, bal şarabı gibi diğer içkiler ve fermente edilmiş içkilerle alkolsüz içkilerin karışımlarında da vergi 3.28'den 1.75 YTL'ye çekildi. Bunlar sofralık ucuz şarap olarak bilinen ve 10 YTL'nin altında satılan şaraplar. Bunların yüzde 30-35 daha düşük fiyata satılması bekleniyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.