Gıda Hattı

Öküzgözü patentle korunacak

11 Temmuz 2008, 14:49
Paylaş

Elazığ Öküzgözü Üzümü, "patentli" koruma altına alınıyor. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Elazığ İl Müdürlüğü ile Elazığ Merkez İlçe Üzüm Üreticileri Birliğinin yaptığı (C2007/014) numaralı başvurusu, bir itiraz olmaması durumunda, ilgili mevzuata göre 6 ay sonra yürürlüğe girecek.

Türk Patent Enstitüsü (TPE) Başkanlığına Elazığ Tarım İl Müdürlüğü ile Elazığ Merkez İlçe Üzüm Üreticileri Birliği tarafından yapılan, "Elazığ Öküzgözü Üzümü için coğrafi işaretlerin korunmasına ilişkin tescil talebi" Resmi Gazetenin bugünkü sayısında yayımlandı.Söz konusu kurumların "markalama" için başvurduğu Elazığ Öküzgözü Üzümünün ayırt edici özellikleri şöyle sıralanıyor:

Mikro klima ideal koşullar oluşturuyor

"Öküzgözü üzümü, bölge ekonomisi açısından vazgeçilmez bir konuma sahiptir. Öküzgözü üzümünü diğer bölgelerde yetişen üzümlerden ayıran en belirgin özelliği, Elazığ yöresine has olan toprak yapısı ve üzümün yetiştirildiği bölgenin yaklaşık denizden bin metre yüksekliğinde dağlarla çevrili bir bölgede karakteristik özellikleri göstermesindendir.

Dağların arasından, dar ve uzun vadiler oluşturarak akan ve daha sonra Fırat Nehri ile birleşen dere ve çayların yarattığı mikro klima sonucu bölgesel iklim yumuşaması sonucu bu değerli üzümün yetişmesi için ideal koşullar oluşturmuştur.

Öküzgözü, etli, sulu ve iri taneli bir üzümdür. Adı, büyüklüğünden gelmektedir. Sofralık olarak da bölge halkı tarafından değerlendirilmekte, ayrıca kurutulmuş ürünü de piyasada satılmaktadır. Bol şıralı, orta kabuklu olduğu için şarap yapımına son derece uygun bir üzümdür. Ekolojik istekleri bakımından yöreye adapte olmuş, bu özellikleri itibariyle başka bölgelerde yetiştiriciliği yapılamayan özelliğe sahiptir."

Ürünün teknik ve coğrafi özelliklere uygunluğunun denetimi Elazığ Tarım İl Müdürlüğünün koordinasyonunda Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası temsilcisi, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Elazığ İl Müdürlüğü ziraat mühendisleri, Elazığ Merkez İlçe Üzüm Üreticileri Birliğinden yetkili bir eleman, ürün yetiştirici olmak üzere komisyon başkanı hariç en az 3 kişiden oluşacak komisyon tarafından yapılacak. Komisyon yılda en az 3 kez denetim yapacak.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.