AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

OECD, Panama konusunda uyarmış!

OECD, Panama konusunda uyarmış!
5 Nisan 2016, 14:15

OECD’nin Çin'de gerçekleştirilen G20 toplantısında, üye ülkelerin maliye bakanlarına Panama'nın finansal bilgilerin otomatik paylaşımı konusundaki yükümlülüklerini yerine getirmediği uyarısında bulunduğu ortaya çıktı. Skandalın patlak vermesiyle Panama'nın uluslararası vergi şeffaflığı standartlarına uymamasının sonuçlarının kamuoyuna açık hale geldiğini belirten OECD Genel Sekreteri Angel Gurria, “Panama, bu standartları bir an önce uygulamaya başlayarak, işleri kontrol altına almalı” ifadesini kullandı.

oecd-genel-sekreteri-angel-gurria-gidahattiOECD'nin Paris'teki merkezinden OECD Genel Sekreteri Angel Gurria adına yapılan yazılı açıklamada, Panamalı offshore hukuk firması Mossack Fonseca’dan sızdırılan 1,5 milyon belgeye ilişkin değerlendirmelere yer verildi.

Açıklamada, aralarında 12 devlet başkanı ve 140'ın üstünde politikacının da bulunduğu çok sayıda kişi ve şirketin, offshore hesapları ve paravan şirketler üzerinden vergi kaçakçılığı ve kara para aklama gibi yasa dışı eylemlerini ortaya çıkaran ve "Panama belgeleri" adı verilen kayıtlar hakkındaki değerlendirmelerde bulunan Gurria, "Panama belgeleri, Panama'nın gizlilik kültürü ve faaliyetlerini gün yüzüne çıkardı. Panama offshore hesaplarının, vergi ve güvenlik kurumlarından saklanmasını sağlamaya devam eden en önemli bölgelerden biri" dedi.

OECD G20 toplantısında uyarıda bulunmuş

panama-offshore-skandal-gidahattiOECD'nin kısa süre önce Çin'de gerçekleştirilen G20 toplantısında, üye ülkelerin maliye bakanlarına Panama'nın finansal bilgilerin otomatik paylaşımı konusundaki yükümlülüklerini yerine getirmediğini bildirdiğini kaydeden Gurria, "Panama'nın uluslararası vergi şeffaflığı standartlarına uymamasının sonuçları, şimdi tamamen kamuoyuna açık hale geldi. Panama, bu standartları bir an önce uygulamaya başlayarak işleri kontrol altına almalı" çağrısında bulundu.

panama-mossack-fonseca-gidahattiGurria ayrıca, Panama belgelerinin çirkin ilişkileri ve faaliyetleri ortaya çıkarmanın yanı sıra offshore hesaplarının sayısındaki düşüşü de gösterdiğini kaydederken, bu başarının son 7 yıldaki güçlü uluslararası girişimlerin sonucu olduğunu belirtti.

Buna karşın, vergi şeffaflığı ve otomatik bilgi paylaşımı konusunda daha yapılacak çok şey olduğunu vurgulayan Gurria, Mayıs ayında Londra'da düzenlenecek Küresel Yolsuzlukla Mücadele Zirvesi ve gelecek G20 Maliye Bakanları toplantılarının kritik önem taşıdığını sözlerine ekledi.

Panama Skandalı

panama-skandali-avro-gidahattiPanama skandalı, dünyanın en büyük  offshore hukuk danışmanlık şirketlerinden Panama merkezli Mossack Fonseca’dan "uluslararası vergi kaçakçılığı" ve "para aklama" faaliyetlerine ilişkin belgelerin medyaya sızdırılmasıyla patlak vermişti.

Alman “Süddeutsche Zeitung” gazetesi tarafından elde edilen yaklaşık 11.5 milyon dokümanın ilk kısmı, Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (ICIJ) tarafından Süddeutsche Zeitung, The Guardian ve BCC gibi gazete ve kanallar tarafından yayınlandı.

Putin-gidahattiSızdırılan belgelerde 12 devlet lideri ve 143 politikacının adının geçtiği, Pakistan Başbakanı Navaz Şerif, eski Irak Başbakanı İyad Allavi, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Mısır'da devrik cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in oğlu Alaa Mübarek ve İzlanda Başbakanı Sigmundur David Gunnlaugsson gibi önemli isimlerin de listede bulunduğu kaydedildi.

Vladimir Putin iddiası

Belgelerde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yakın isimlerin de adlarının yer aldığı, yaklaşık 2 milyar dolarlık offshore para akışının Putin’in yakın çevresine kadar uzandığı da iddialar arasında.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.