AramaArama
Gıda Hattı
AramaArama

Odaklanılması gereken işlerde verimlilik nasıl arttırılır?

Hümeyra Kabaca

TÜM YAZILARI

Hümeyra Kabaca

25 Mayıs 2019, 16:36

Kitap yazmak gibi yoğunlaşmayı gerektiren işlerde verimlilik arttırmak için neler yapılabilir? Kendini denek olarak kullanan Chris Bailey, kitabını yazarken verimliliğini en çok arttıran durumlara dikkat etti ve soruyu yanıtladı.

Herhangi bir işe yoğunlaşmak günümüz koşturmacasında oldukça güç. Özellikle kitap yazmak gibi temelinde odaklanma olan işlerde ise durum içinden çıkılmaz hale gelebiliyor. Bu nedenle verimliliği arttırmak için her yolun denenmesi gerekiyor. Kendini dış ortamdan izole etmek ve düşünce yapısını şekillendirmek gibi birçok durumu kendi üzerinde deneyen yazarın, üniversite öğrencilerinden CEO’lara kadar herkesin kendine pay çıkaracağı “A Life of Productivity” kitabından başlıklar şu şekildedir:

Odaklanılması gereken işlerde verimlilik arttırma yolları | Hümeyra Kabaca

verimlilik10. İnternet Bağlantınızı Kesin 

Meşhur verimlilik çalışmalarından biri, 20 yıl motivasyon ve erteleme araştırması yapan Tim Pychyl tarafından yapıldı. Çalışmada Tim, ortalama bir insanın, işlerini ertelemesine sebep olan internet bağlantısına ne kadar zaman harcadığına baktı ve etkileyici bir sonuç keşfetti: Ortalama bir kişi, zamanının yüzde 47'sini çevrimiçi olarak geçiriyor. Ve Tim, bu çalışmayı sosyal medya patlamasından önce yapmıştı!

Bu durumda internet bağlantısını kesmek, kitap yazmak dahil olmak üzere, her konuda insana vaktinin neredeyse yarısını ona geri kazandırıyor. Her zaman bağlantısız kalmak, gerçekçi olmaz. Ancak internet bağlantısının olmadığı durumlarda, çalışmalarınıza daha rahat vakit ayırabileceğiniz de bir gerçek. Muhtemelen işinizin %90’ını internet bağlantınızın olmadığı durumlarda yapabileceksiniz. Deneyin ve verimliliğiniz nasıl arttığını keşfedin.

9. Engelleri Öngörün

Büyük bir proje ile uğraşıldığında ya da işinizde veya hayatınızda büyük bir değişiklik yapmaya kalkıştığınızda, engellerle karşılaşırsınız. Verimlilik, genellikle kısıtlamaları anlama sürecidir. Engelleri tahmin etmek, gerçekleşmeden önce olasılıkları ortadan kaldırmanıza ve manevra yapmanıza yardımcı olacaktır.

Engelleri öngörmediğiniz zaman, yönlendirilmesi oldukça imkansızdır, ancak vaktinden önce baş etmek çok daha kolaydır. Böylece büyük bir proje üzerinde çalışmak veya alışkanlıklarınızda büyük değişiklikler yapmak için engelleri önceden tahmin etmek, olası verimlilik düşüşlerini de ortadan kaldıracaktır.

8. Önceliklerinizi Belirleyin

Şehir plancılarına göre, trafiğin karayolu üzerinde akmasına izin veren şey otomobillerin ne kadar hızlı hareket ettiği değil, otomobiller arasında ne kadar yer olduğudur. İşinizde ve yaşamınızdaki görevler de aynı şekildedir. Görevlerin ve projelerin akışı önemlidir, ancak bu projelere yer verirken ne kadar alan oluşturduğunuz daha önemlidir.

Önceliklerinizi belirleyin böylece, projelerinizin üzerinde çalışmak için daha fazla zaman, dikkat ve enerji bulabilirsiniz. Bu durum, en üretken insanların yaptığı şeydir. “Top 3” listesini belirledikten sonra, diğer görevlerinizin ona nasıl hizmet ettiğini göreceksiniz.

7. Hayal Kurun

Her gün beyninizin gidip geldiği iki mod vardır: Hayal kurma modu ve odaklanma modu. Örneğin, duş aldığınızda, zihniniz genellikle hayal kurma modundadır, farklı düşünceler arasında dolaşmak ister ama bu makaleyi okurken aklınız muhtemelen odaklanma modundadır ve anlamak ister.

İnsanlar çoğunlukla odaklanma modunda olmak zorundalar çünkü hep meşguller. Ancak hayal modu, yaratıcılığı artırır, karmaşık problemleri çözmeye yardımcı olur, yeni fikirler üretmeyi sağlar ve hatta stres seviyesini düşürür. Bir sanat galerisini ziyaret etmek, doğa yürüyüşü yapmak ya da yarın sabah ekstra uzun bir duş almak.. Zihninize hayal edebilmesi için yer açın. Geri kazanımı, verimlilik olunca, bu yatırıma değeceğini göreceksiniz.

6. Başarılarınızı Görün

Kitap yazmak gibi uzun vadeli projelerin, diğer projelerden farklı, daha az geri bildirim alınmasıdır. Gidişat sürecinde, sadece etrafınızdakilerden bir geri dönüşüm alabilirsiniz. Bu durum motivasyonu etkileyebilir ve durumu zorlaştırabilir, her ne kadar çaba göstermeye değer bir proje olsa bile.

Verimlilik, ne kadar ürettiğinizle ilgili değildir; ne kadar başardığınızla ilgilidir. Proje sırasında tüm başarılı kazanımlarınızın listesini tutmak ve haftalık olarak gözden geçirmek, sizi motive edecektir. Ne kadar başardığınızı görmek, verimliliğinizi arttıracak ve o derecede geri adım atma riskini önleyecektir.

5. Kendinizi Koruma Altına Alın

Bu süreç zihinsel ve fiziksel olarak, hayatınızın odak noktasında olduğu için, etrafınızdakilerin size anlayışlı davranmaları gerekiyor. Çünkü bir süreliğine de olsa zamanınızı ve enerjinizi önemli ölçüde projeye yatıracaksınız.

Etrafınızdakilerin anlayışlı olması kadar destekçi olmaları da önemlidir. O süre zarfında seçili insanlarla etrafınızı donatın ve gerektiği zamanlarda –özellikle geri adım atmak istediğiniz zamanlarda - onlardan güç alın. Etrafınızdaki birçok insanın desteği olmadan bir kitabı veya büyük bir projeyi ortaya çıkarmak delice bir fikirdir.

4. Alt Hedefler Belirleyin 

Büyük projelerde sonuca ulaşılması vakit aldığından dolayı, geri adım atma riski hep vardır. Bir proje ne kadar az yapılandırılmış ise, o kadar az teşvik edici olacak ve erteleme olasılığınız o kadar fazla olacaktır. Sizi bu tehlikeden alıkoyacak olan hareket ise, kendinize alt hedefler koymaktır.

Proje için alt hedefler ve kilometre taşları, önceden belirlediğiniz çerçeveye sahip olmak için daha akıllıca çalışmanıza yardımcı olur. Daha da önemlisi, her ulaşılan hedef, sizi büyük resme bir adım daha yaklaştığınızı gösterir ve verimlilik artar. En büyük projelerinizde, motivasyon için alt hedefler belirlediğinizden ve puzzle parçalarını birer birer tamamladığınızdan emin olun.

3. Mali Durumunuzu Bilin 

Her gün zamanımızı, dikkatimizi ve enerjimizi hayatımızın yedi alanına yayıyoruz: akıl, beden, duygular, kariyer, finansman, ilişkiler ve eğlence. Bulunduğunuz durumlar, bu maddelerin hayatımızdaki oranlarını değiştirse de asılları hep sabit kalır.

Mümkün olan en iyi kitabı ya da en iyi projeyi çıkarmak, sizi zaman ve enerji bakımından diğer işlerinizden alıkoyacağı için, bir maliyet sorunu yaşanabilir. İşin püf noktası, görevlerin, projelerin ve taahhütlerin vaktinden önce oluşacak maliyetleri bilmektir. Buna değeceğini, ancak projenin sonunda anlayabileceksiniz. İnsanlar eğer en iyisini yaptıysanız, gereken geri-dönüşleri verecektir. Bu da sizi maddi manevi tatmin edecektir.

2. Merak Duygusunu Kaybetmeyin

Hayal gücünü zorlamayan bir kişi, belki başarıya ulaşabilir ama en başarılıya ulaşma ihtimali yoktur. Çünkü en başarılı insanlar en çok noktalara dokunanlardır. En çok noktaya dokunmak ise hayal gücünden geçer. Ve her bir noktayı bağlamak için yeni fikirler, yeni deneyimler, yeni bağlantılar, yeni bakış açıları gerekir.

En verimli şekilde çalışmak istiyorsanız, mümkün olduğunca yeni noktalar edinmelisiniz; bu da tam olarak merak ile ilgilidir. Merak, çoğu zaman işlerimizde bir zorunluluktan çok lüks gibi görünebilir ancak bence bunun tersi doğrudur. Her durumda ve şartta merak ettiğiniz her şeyin, kalitesine bakmaksızın, cevabını bulmanız gerekir. Merak ömür boyu sürmesi gereken bir temel gerekliliktir.

1. Yavaşlamayı Deneyin

Yavaşlama, hiç şüphesiz garip, sezgisel bir üretkenlik taktiğidir ve iyi bir nedenden dolayı verimlilik listesinde bir numaradadır. Yavaşlama; bilinçli bir şekilde çalışmanıza ve daha önemlisi amaca hizmet eden çalışmalara yer açar, rahat adım atmanız ve verimliliğinizi artırmanız için alan ve farkındalık yaratır, dikkatle çalışmayı kolaylaştırır ve hatta tabağınızdaki her şey hakkında daha derin düşünmenizi sağlar.

Kitap yazmak gibi sezgisel ve yoğunlaşmayı gerektirecek projelerde, insanın içinden geldiği gibi ve içinden geldiği kadar çalışması gerekir. Bir limit koyulacaksa eğer, en iyisi olmasını istiyorsanız süreleri geniş tutmanız gerekir. Bir zamana yetiştirmeye çalışmak, tutkuyu kaybettirir ve içeriğin kalitesini bozabilir. En üretken insanlar, en hızlı ve en çok çalışanlar değil, bilinçli ve maksatlı çalışanlardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.