Gıda Hattı

Obezitenin asıl nedeni çok yemek mi?

30 Eylül 2021, 12:26
Paylaş
Obezitenin asıl nedeni çok yemek mi?

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinden (CDC) elde edilen istatistikler, obezitenin ABD’li yetişkinlerin %40'ından fazlasını etkilediğini gösteriyor. 

Ayrıca CDC, obez bireyleri kalp hastalığı, felç, tip 2 diyabet ve belirli kanser türleri için daha yüksek risk altına soktuğunu da belirtiyor. Peki, obezitenin asıl nedeni aşırı yemek yemek mi?

İnsanların günlük diyetlerden aldıkları kaloriyle harcadıkları enerjinin bir denge içerisinde olması gerekir. Kilo yönetimine yönelik bu yaklaşım, kilo alımının harcadığımızdan daha fazla enerji tüketmesinden kaynaklandığını belirten asırlık enerji dengesi modeline dayanıyor.

Son derece lezzetli, yoğun şekilde pazarlanan, ucuz işlenmiş gıdalarla çevrili günümüz dünyasında, insanların ihtiyaç duyduklarından daha fazla kalori almaları oldukça kolay. Üstelik bu dengesizlik günümüzün yerleşik yaşam tarzlarıyla daha da şiddetli hale geliyor.

Bu düşünceye göre, aşırı yeme ve yetersiz fiziksel aktivite obezite sıklığını arttırıyor. Ayrıca, insanları daha az yemeye ve daha fazla egzersiz yapmaya teşvik eden onlarca yıllık halk sağlığı mesajlarına rağmen, obezite ve obezite ile ilişkili hastalık oranları istikrarlı bir şekilde artıyor.

Ancak aşırı yemek obezitenin ana nedeni değil!

Bunun yerine karbonhidrat-insülin modeli, mevcut obezite sıklığının büyük kısmını açıklıyor.

  • Yüksek glisemik indekse sahip gıdaların aşırı tüketimi ile karakterize edilen modern diyet kalıpları,
  • Özellikle de sağlıksız,
  • Hızlı sindirilebilen karbonhidratlar obezitenin asıl nedenleri arasında.

Bu gıdalar, metabolizmamızı temelden değiştiriyor. Çünkü yağ depolamayı, kilo alımını ve obeziteyi artıran hormonal tepkilere neden oluyor.

Yüksek oranda sağlıksız karbonhidratlar yediğimiz zaman, vücut insülin salgısını arttırır. Glukagon salgısını da bastırır. Bu durum da yağ hücrelerine daha fazla kalori depolaması için sinyal verir. Kasları ve metabolik olarak aktif diğer dokuları beslemek için daha az kalori sağlar.

Sonuç olarak hareketsiz bir yaşam tarzıyla beraber kötü beslenme kontrolsüz kilo alımına sebep oluyor. Kontrolsüz kilo alımı da obezite ile sonuçlanıyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.