Gıda Hattı

Obezite tehlikesine karşı

8 Ağustos 2006, 02:44
Paylaş

Sağlıklı yaşam için diyet ürünler

Şişmanlığın birçok sağlık sorununa yol açtığı bilinen günümüzde gıda sektöründe diyet ürünlere yönelik talep devamlı artmakta.

Sağlığın korunması ve geliştirilmesi amacıyla ülkemizde her yıl Eylül ayının ilk haftası Sağlık Haftası olarak kutlanmakta. Bu yıl 4-10 Eylül 2006 tarihleri arasında kutlanan Sağlık Haftasının ana konusu olarak ‘’Hareketli Yaşam ve Sağlık’’ seçildi. Sağlık Bakanlığı’nca koruyucu sağlık hizmetleri kapsamında, bireylerin sağlıklı yaşam biçimleri hakkında bilgilendirilmeleri, yeterli ve dengeli beslenme ve düzenli fiziksel aktivite yapma alışkanlığı kazanmalarının teşviki, şişmanlık ve şişmanlığın sağlık için oluşturduğu riskler konusunda bilgilenmeleri sağlanmakta.

Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlenen ‘’Sağlıklı Beslenelim, Kalbimizi Koruyalım’’ Projesi kapsamında, 7 coğrafik bölgeden seçilen Aksaray , Balıkesir, Erzincan, Gaziantep, İçel, Muğla ve Ordu illerinde 30 yaş ve üzeri 15 bin 468 kişiyle yapılan çalışmayla ilgili Bakan Akdağ şu bilgileri verdi: “Çalışmadan elde ettiğimiz verilere göre, tüm toplumda obezite oranın yüzde 35, kadınlar arasında obezitelik oranının erkeklerin 2 katı olduğunu tespit ettik.’’

Yüzde 35 seviyesinde bir obezite oranı artık şişmanlığın da Türkiye için bir tehdit oluşturduğunu ortaya koyuyor. Uzun süreli  enerji dengesizliği sonucunda oluşan ve birçok hastalığın ortaya çıkmasına zemin hazırlayan yaşam süresini ve kalitesini olumsuz yönde etkileyen şişmanlık (obezite), vücutta olması gerekenden fazla yağ dokusu birikmesi hali.

Dünyada 300 milyonu obez olmak üzere 1 milyar aşırı şişman insan yaşıyor. Avrupa’da bu sayı 200 milyonu aşıyor. Avrupa’da sağlık problemlerinin üçte biri aşırı şişmanlık nedeniyle oluşuyor. Bu tehlikeye karşılık AB 365 milyon Euro bütçeli bir sağlık programı oluşturdu.

Türkiye’de de şişmanlığın giderek artması üzerine Sağlık Bakanlığı da yeni bir bildiri ile vatandaşları obezite (şişmanlık) ve aşırı kiloların yol açtığı sağlık sorunları konularında uyardı. Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, şişmanlığın birçok hastalığa zemin oluşturan, önlenmediği takdirde bireyleri olumsuz yönde etkileyen önemli bir sağlık sorunu olduğu ortaya kondu. . Diyetin karbonhidrat içeriği günlük enerjinin yaklaşık yüzde 50-55’ini sağlayacak şekilde hesaplanmalı. Diyetin protein içeriği günlük enerjinin yaklaşık yüzde 15’ini sağlayacak şekilde hesaplanmalı ve iyi kalite protein kaynaklarına yer verilmeli. Zayıflama diyetlerinin posa, yani lif içeriği yüksek olmalı, posalı yiyecekler grubuna giren sebze, meyve, kurubaklagiller, kepekli un ve kepekli ürünlerin kişinin midedeki sindirimini ve mide boşalma hızını yavaşlatarak tokluk hissini uzattığı ve ağırlık kaybetmesinde yardımcı olduğu unutulmamalı.

Şişmanlığı engellemek için sağlıklı ve dengeli beslenmenin yanı sıra kullanılan diyet ürünler dünyada olduğu gibi ülkemizde de büyük bir pazar hacmine sahip. Birçok firmanın ürettiği light ürünler ülkemizde bir çok insan tarafından kullanılmakta. Buna bağlı olarak, diyet ürünler kategorisindeki ürün sayısı her geçen gün giderek artıyor.

 Geçtiğimiz yıllarda, tüketicilerin ve hatta bazı süpermarketlerin raflarında diyet ürünler kategorisi diabetik ürünler ile çokça karıştırılmakta iken artan ilgi, bilinç düzeyinde de artışı beraberinde getirdi. Türkiye genelinde diyet ürünler tüketim oranı yüzde 20 civarında. En fazla ilgi gören diyet ürün kategorileri ise sırası ile bisküvi, ekmek ve gazlı içecekler yer alıyor.

Gazlı içecekler kategorisinde "light" ürünlerin genel pazar payı %3 -%5 arasında değişmekte. Hipermarket kategorisinde bu oranın %10 - %15 civarında olduğunu söylenebilir. Son yıllarda "light" ürün satışları  kategoriler bazında farklılık göstermek ile birlikte %10 -%20 büyüme göstermekte. "Light" ürün tüketiminde en belirgin motivasyon "kilo almamak" olup, "sağlık nedenleri" ikinci planda. Bayanların diyet ürünleri tüketim sıklığı erkeklerden daha fazla. Bütün pazar için elimizde yeterli bilgi olmamakla beraber, diyet ürünler tüketiminin Nisan – Haziran ayları arasında artış gösterdiğini söylenebilir.  Birçok firma artan ilgi nedeniyle diyet ürünleri üretmeye başladı. Başta kabızlık gibi bağırsak sorunlarını önleyen ve bağırsakta hacim oluşturarak tokluk hissi sağlayan lifler, aynı zamanda kolesterolün ve kan şekerinin yükselmesine de engel olur. Günlük lif ihtiyacımız 20-35 gr’dır ve bunun karşılanması için lif açısından zengin sebze, meyve, kepekli ürünler ve kuru baklagiller yenmeli.

Ülker’in Mavi Yeşil Light Ürünleri günlük lif ihtiyacının karşılanmasına yardım ediyor. Yağ oranları yüzde 73, enerji değerleri yüzde 43 azaltılmış bu ürünler aynı zamanda şeker içermedikleri için şeker hastaları tarafından rahatça yenebiliyorlar.

Algida da diyet ürün kategorisinde Carte d’Or Light’ı piyasaya sunuyor. Vanilyalı, çikolatalı ve çilekli dondurmayı tek pakette buluşturan Carte d’Or Light, standart Carte d’Or çeşitlerine oranla yüzde 50 daha az kalorili. Şeker ve sakaroz içermeyen Carte d’Or Light, diyabet sorunu olan dondurma tutkunlarına da bir alternatif sağlıyor. 1.70 mg /100 ml. kolesterol oranına sahip Carte d’Or Light’ın içeriğinde dislipidemik hastalara zarar verebilecek süt yağı (tereyağ, süt kreması) bulunmuyor. Carte d’Or Light İstanbul Üniversitesi Diyabet Bilim Dalı Beslenme Uzmanları tarafından incelenerek, Türk Gıda Kodeksi’nin 21. kısmında belirtilen değerlere uygun ve standart dondurma ile karşılaştırıldığında “Düşük Enerjili” dondurma olma özelliğini de taşıyor.

Danone light kategorisinde süt ürünlerini tercih ediyor. Danone pazarda Doğal Light Yoğurt, Meyveli Light Yoğurt ve Doğal Light Süt ile yer alıyor. B2 ve B5 vitaminleri içeren yağsız Vital2 Light süt de Danone’nin diyet ürünlerinden.

Pınar süt, yağ oranı en az %40 azaltılmış Light ürünlerini 1995 yılından bu yana diyet ürünler pazarında sergiliyor. Pınar Light ürünlerin tam yağlı ürünlerden tek farkı üretim sırasında yağ oranının azaltılması. Pınar light ürün pazarına %50 Light Süt  yağlı çeşitleri ile normal sütten daha az kaloriye sahip ancak daha fazla protein ve kalsiyum içeriyor. Light Süt  0 yağlı ve % 50 daha az yağlı çeşitleri ile normal sütten daha az kaloriye sahiptir ancak daha fazla protein ve kalsiyum içeriyor. Light Beyaz ; vazgeçilemeyen doyumsuz Pınar Beyaz lezzetininin hafif bir alternatifi. Light Labne% 50 daha az yağlı olduğu için düşük kalori, yüksek kalsiyum ve protein değerleri ile lezzetli ve hafif bir peynir alternatifi. Light Yoğurt yağlı yoğurtlara göre 0 yağlı ve % 60 daha az yağlı seçenekleriyle kendine özen gösterenlerin hafif tercihi. Yağı azaltılmış. Kalsiyum ve protein miktarı tam yağlı yoğurda oranla daha yüksek.

Eti firması da diyet ürünler pazarına Eti Form ürünleri ile girdi. Eti Form Muzlu Hindistan Cevizli Tahıl Bar, tahıl ve meyve karışımından oluşuyor. Enerjisi yüzde 33, yağı yüzde 62 oranında azaltılmış olan tahıl barın içerisinde pirinç patlağı, yulaf ezmesi, mısır gevreği, hindistan cevizi ve kurutulmuş muz bulunuyor. Eti Form Yeşil Çaylı Kepekli Tatlı Bisküvi, içinde bulunan bergamut aroması ve yeşil çay ile farklılık yaratan bir ürün. Yağ oranı yüzde 50 azaltılan üründeki bergamut, tanıdık ve lezzetli bir aroma sunarken, yeşil çay da antioksidan özelliğiyle fayda sağlıyor. 50 gramlık ambalajıyla sunulan bisküvinin içeriğinde buğday unu, kepek, yulaf ezmesi, yeşil çay ve bergamut aroması bulunuyor.

Eti Form Çörekotlu Kepekli Tuzlu Bisküvi, tüketicilerin tuzlu ürün ihtiyacına yönelik geliştirilen bir ürün. İçeriğinde buğday unu, kepek, mahlep ve çörekotu bulunan tuzlu bisküvi yüzde 60 azaltılmış yağı nedeniyle diyettekiler tarafından kullanılıyor.

Eti Form Kızarmış Kepekli Ekmek Dilimleri içeriğindeki lif sayesinde tokluk hissi vermesinin yanı sıra  sindirimi de kolaylaştırıyor. Tatlı tuzlu birçok gıdayla tüketilebilen dilimler, yağ oranı en az yüzde 50 azaltılmış olarak üretiliyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.