Gıda Hattı

Obezite tedavisi için yeni umut!

6 Aralık 2018, 14:38
Paylaş
Obezite tedavisi için yeni umut!

Araştırmacılar genetik kodları değiştirilen farelerin bol yağlı beslenmelerine rağmen kilo almadıklarını ortaya koydu.

Obezite sorununun önlenmesi alanında kulağa inanması güç gelen bir gelişme yaşandı. Bu yöntem gelecekte uygulanabilirse insanlar şişmanlama kaygısı taşımadan istedikleri kadar yemek yiyebilecekler ve obezite tedavisi mümkün olacak.

Fareler üzerinde yapılan araştırmada, RCAN1 adıyla bilinen bir genleri uzaklaştırılmış deneklerin uzun süre boyunca aşırı yağlı bir diyetle beslenmelerine rağmen kilo almadıkları gözlendi. Araştırmacılar bu genin çalışmasını engelleyen bir yaklaşımın bir gün insanlara da uygulanabileceği yönünde umutlu. RCAN1'i hedefleyen bir maddeyi içeren haplar, kilo alma sorununu tamamen ortadan kaldırabilir, kilo vermeyi kolaylaştırabilir.

Obezite küresel anlamda büyük sağlık sorunu olmaya devam ediyor. Aşırı kilolu olmak sadece fiziksel anlamda hayatı zorlaştırmakla kalmıyor; tip 2 diyabet, kalp hastalıkları gibi sıkıntıları da beraberinde getiriyor. Bu nedenle obezite tedavisi büyük önem taşıyor.

obezite tedavisi

Bir hapla obezite tedavisi

İnsan vücudunda iki çeşit yağ dokusu bulunuyor. Bunlardan kahverengi yağ dokusu, yağların yakılmasına yararken, beyaz yağ dokusu ise enerji depolanmasını sağlıyor. EMBO reports dergisinde yayınlanan sonuçlara göre, RCAN1 geninin bloke edilmesi, beyaz yağların kahverengi yağa dönüşmesini kolaylaştırıyor. Bu da obezite tedavisi için potansiyel bir çözüm ortaya koyuyor.

Güney Avustralya'daki Flinders Üniversitesi'nden araştırmacılar bu genin kodladığı proteini hedef alan bazı ilaçlar geliştirmiş durumda. Bu ilaçlar şu anda test aşamasında. Sonuçlara bakıldığında bu ilaçların etkisiyle insanlar dinlenme sırasında daha fazla kalori yakabilecek, gıda tüketimini azaltmaya veya egzersiz yapmaya gerek kalmadan yağ kütlesi küçülebilecek. Bu ilaçla obezite tedavisi mümkün olacak.

Çalışma Avustralya hükumetine bağlı Ulusal Sağlık ve Tıbbi Araştırmalar Konseyince destekleniyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.