Gıda Hattı

Obezite platformunun 3. Yıldönümü

15 Nisan 2008, 00:00
Paylaş

AB sınırları içerisinde her çaptan firma tarafından üstlenilen ve CIAA (AB Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonu) tarafından geliştirilen gönüllü gıda etiketi sistemi, AB Beslenme, Fiziksel Aktivite ve Sağlık Platformu’nun üçüncü yıldönümünde gerçeğe dönüştü.

AB Beslenme, Fiziksel Aktivite ve Sağlık Platformu altında, gıda sanayi tarafından geliştirilen Günlük Miktar İlkeleri (GDA) etiketleme sistemi, halihazırda büyük firmaların birçok ürününde uygulanmaya başlandı.

CIAA başkanı Jean Martin yaptığı açıklamada; “Küçük ve Orta Ölçekli işletmelerin, GDA etiketlemeyi seçmeye başlamalarından dolayı memnuniyet duyuyorum. GDA’nın, küçük yerel üreticiden, çok uluslu şirketlere kadar herkes için en iyi seçenek olduğu açıktır. GDA, sağlıklı bir beslenme için gerekli olan anahtar besinlerin ve enerji miktarının belirtildiği bir rehberdir. GDA etiketi, tüketicilerin, belirli bir gıda ve içecek ürününden günlük besin ihtiyaçlarının ne kadarını karşıladıklarını görmelerini kolaylaştırır” dedi.

GDA etiketinin paketlerde %50’den fazla kullanıldığı İngiltere’de yapılan ayrı bir araştırma, alışveriş yapanların bu sayede daha iyi gıda seçimleri yapabildiğini gösteriyor. Aynı kategoride olan iki ürünü karşılaştırıp veya belirli besinden en düşük miktarda olanı seçiyorlar.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.