AramaArama
Gıda Hattı

Obezite ile Yaşamak? Uzmanlar: COVID Aşınızı Hemen Yaptırın

27 Temmuz 2021, 18:15
Paylaş

Obeziteyi anlamaya ve tedavi etmeye çalışan uzmanlar, obezitesi olan tüm insanları, onaylanmış COVID-19 aşılarından herhangi birini mümkün olan en kısa sürede yaptırmaya çağırmaktadır. Bugünlerde daha öldürücü bir suş [Delta] görülmektedir. Aynı zamanda aşı tereddütü ve yaygın maskeleme uygulamasının durdurulması olayı tetiklemektedir. Virüs hala çoğalmakta ve aşılanmamış popülasyonları kolaylıkla vurmaya devam etmektedir. 

Bir bireyin obezitesi olup olmadığına bakılmaksızın aşı olması gerekmektedir. Bu pandemiyi sona erdirmek istiyoruz. Bunu ancak aşılanarak gerçekleştirebiliriz. SARS-CoV-2'nin Delta varyantı da dahil olmak üzere yeni, daha bulaşıcı varyantları ortaya çıktıkça, aşılama çabaları hastalığın yayılmasını sınırlamaya yardımcı olmak için daha da acil hale gelmektedir.

Yaşam tarzı önerilerinin ve modaya uygun diyetlerin güçlü destekleyici kanıtlar olmadan dolaştığı bir dünyada, obezlerin bu aşıların etkinliği konusunda güvenilir bir gerçek kaynağı olması istenmektedir. Obezitesi olan hastaların, tıp camiasında var olan kilo damgası nedeniyle tıbbi bakım aramaya veya bundan tamamen kaçınmaya tereddüt etmektedirler.

COVID-19'a yakalanan obezitesi olan kişilerin ağır hastalığa sahip olma olasılığı daha yüksektir, yoğun bakım ünitesine yatırılıp solunum cihazına bağlanmaları ve hastalıktan ölmeleri daha yüksek olasıdır. Uzmanlar, iyileşirlerse uzun süreli semptomlara sahip olma olasılıklarının da daha yüksek olduğunu vurgulamaktadırlar. Obezite yalnızca 200'den fazla diğer tıbbi durum ve komplikasyonla (diyabet ve kalp hastalığı dahil) ilişkili olmakla kalmamakta, aynı zamanda yaş dışında artan ölüm riski taşıyan en güçlü risk faktörüdür.

Obezitesi olan kişilerde aşısız olma ve potansiyel olarak bu hastalığa yakalanma riski büyük olup HERHANGİ BİR aşı bu riski önemli ölçüde azaltacaktır.

"Kendinize, ailenize ve toplumunuza harika bir hizmet yapmak istiyorsanız aşı olunuz”

Yazarın Diğer Yazıları

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.